Google AnTuTu Engeli Gündeme Bomba Gibi Düştü: Yine Veri Hırsızlığı!

antutu Temmuz

ABD’li teknoloji devi Google AnTuTu engeli nedeniyle gündeme bomba gibi düşmeyi başardı. Şirketin uzun bir süredir veri ihlalleri nedeniyle çeşitli platformları engellediği biliniyordu. Bunlara bir yenisi daha eklendi. ABD hükümeti tarafından Google gibi platformlara çok fazla baskı yapılması nedeniyle, Çin merkezli teknoloji şirketleri mercek altına alındı ve AnTuTu bunun acısını çekecek gibi görünüyor.

Google Play Store bildiğiniz üzere son derece farklı türlerde uygulamaları kendi içerisinde barındırıyor. Bazıları çok beğenilirken kimileri de pek bir değer görmüyor. Bu platformlar içerisinde belki de en fazla değer gören uygulamalardan AnTuTu, neye uğradığını şaşıracağı bir haber aldı. Google tarafından ifade edildiğine göre, bu platform veri sızıntısı yapıyordu. Ancak veri güvenliği ile ilgili skandallar sadece bunlardan ibaret değil. Hadi gelin şöyle kısaca bir hafızamızı yoklayalım.

Google AnTuTu engeli iyice sertleşti

Bundan kısa bir süre önce LinkedIn’in iOS platformunda panodaki öğeleri kendi sunucularına aktardığı söylenmişti. Böylece şirketin yoğun bir şekilde veri hırsızlığı yaptığı ifade edildi. Her ne kadar veri hırsızlığı ifadesi biraz ağır gibi görünse bile, aslında durumu en iyi ifade eden bu. Konuya dönecek olursak Google şirketi bu tür veri sızıntılarına izin vermiyor.

Google AnTuTu engeli

Google Play Store kullanıcıları bugün platformu kontrol ettiklerinde, AnTuTu uygulamasının olmadığını gördüler. Birçok kişide merak uyandıran bu durum, Google tarafından yapılan bir açıklama ile netliğe kavuştu. Google AnTuTu engeli bugün itibarıyla başlamış oldu. Böylece Play Store uygulamasından uygulama indirmek isteyenler elleri boş döndü. Şirket bu uygulamanın veri sızdırdığını söylüyor.

Bildiğiniz üzere AnTuTu platformu akıllı telefonların işlemcileri ve kameraları gibi donanımlar konusunda sıralama yapıyor. Elbette sadece bunlar değil. Aynı zamanda cihazın aklınıza gelebilecek bütün yazılımsal ve donanımsal özelliklerini belirli bir sıralamaya alıyor. Google AnTuTu engeli ile birlikte, buna ulaşmak imkansız hale geldi. Hatta Google şirketi bu konuda bir adım daha ileriye giderek platformun APK dosyasını bile kaldırdı. Sizce gerçekten de uygulama veri sızıntısı yapıyor muydu? Tahminlerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.

İlgili Haberler

>> Fujitsu Evden Çalışma Kararını Kalıcı Hale Getirdi! Türkiye’de Bu Model Uygulanacak Mı?

>> Apple Music Android Güncellendi; Kesintisiz Çalma Geldi!