Google arama servisinin mobil ara yüzünde sadeliğe gitti

Google arama servisinin akıllı telefon ara yüzünde kullanıcılar daha rahat bilgiye ulaşsın diye sadeliğe gitti. İşte detaylar.

Arama motoru denildiğinde aklımıza ilk gelen tarayıcı Google, kullanıcılar için birkaç değişikliğe gitti. Bilgi konusunda ne zaman istersek anında ulaşmamıza sağlayan Google, akıllı telefon tarafında kullanıcıları kolaylık sağlayacak.

Bazı zamanlar arama sonuçlarında o kadar birbiriyle alakasız sonuçlar çıkabiliyordu. Bu durum kullanıcılarda aradığını tam olarak bulmasına bazen engel olabiliyordu. Bu sorunu yalnızca kullanıcılar değil, Google’ın yetkilileri de farkında olup problemi düzeltmek için çaba içerisine girdiler.

Google’ın tasarımcılarından biri olan Aileen Cheng, bu sorunu farkına varan kişilerden biri. Aileen Cheng, arama sonuçları sayfasındaki karmaşıklığın farkında olduğunu ve söz konuşu karmaşıklığı ortadan kaldırabilmek için Google’da yaptıkları en büyük değişiklerden birinin, arama sonuçlarında kullanıcının arattığı kelimeleri vurgulamak olduğunu ifade ediyor. Cheng, yeni tasarımın kullanıcıların arattıkları şeylere odaklanabilmelerini kolaylaştırmak için, arama sonuçlarında büyük ve kalın metinler kullanılacağını belirtti.

 Google arama yaptığınızda cevabınızı daha hızlı bulacaksınız

Google Arama

Google’nın eski ve yeni farklılıklarına anlatmaya başlayalım. Google eski halinde, arama sonuçlarında çıkan metnin başlığı ile açıklamasının yazdığı alanın farklı renkte olması hem arka plan hem de fotoğrafın rengi farklı olması, metinleri iç içe gösteriyor ve insanda kafa karışıklığı oluşturuyordu. Yeni sadeleştirilmiş halinde ise beyaz arka plan üzerine kalın ve büyük metinler ve konu ile alakalı spesifik bilgiler içeren bilgiler yer alıyor. Google’ın yaptığı bu sadeleştirme sonrası kullanıcılar yaptıkları arama sonuçlarının daha kolay bulabilecekler ve aradıkları bilgiye odaklanabilecekler.

Google’ın yaptığı diğer önemli değişiklikleri ise arama sonuçlarındaki gölgelerin kaldırılması ve arama sonuçlarındaki önemli kısımların renklerle vurgulanması oldu. Google yaptığı açıklamaya göre bu iki değişiklik de, kullanıcıların arama sonuçlarında bulmak istedikleri karmaşa içinde kalmadan bulmalarına olanak sağlayacak.

Google’ın sadeleştirilmiş yeni tasarımı birkaç hafta içerisinde Android ve İOS’a eşzamanlı olarak yayınlanacak.

>>Bill Gates, Twitter’dan Covid-19 aşısı olduğunu açıkladı