Google Automotive Nedir? Arabalarda Yeni Dönem Başlıyor!

Google Automotive, önümüzdeki yıllarda, yollardaki en yakın arkadaşınız olabilir ve araba sürüş deneyimlerini daha kolay hale getirebilir.

Şu an 4 yaşında bir arabanız varsa, muhtemelen tarayıcısında Android Auto özelliği de vardır. Bu özellik, sürüş esnasında arabanızda daha keyifli bir kullanım deneyimi gerçekleştirmeniz için hizmet veriyor. Özellikle de gelen telefon aramaları ve yol tarifi gibi konularda.

Google, şimdilerde Android Auto’yu bir adım öteye taşımaya hazırlanıyor ve bu bağlamda da Google Automotive servisini tanıttı. Bu, çok da gelişmiş bir servis ve daha kullanışlı olması hedefleniyor. Öyle ki, bünyesinde dahili bir YouTube uygulaması da olacak.

CES 2022 itibarıyla tanıtılan Google Automotive, önümüzdeki yıllarda satın almayı düşündüğünüz pek çok arabada olacak. Android 12’ye benzer bir sistemle size sunulacak ve dokunmatik olarak kontrol edilebilecek. Tabii ki her otomobil üreticisi, kendisine özel arayüzü tasarlayıp bu sisteme entegre edebilecek.

Google Automotive sayesinde, sürüş esnasında yapılacak telefon görüşmelerinden sanal asistanla konuşmaya, yol tarifinden müzik dinlemeye kadar pek çok ihtiyaç giderilebilecek ve dediğimiz gibi dahili YouTube uygulaması da olacak. Haliyle bu uygulama, sürüş esnasındaki sürücü için uygun değil. Belki de Google, sensörler aracılığıyla sürüş esnasını algılayıp uygulamayı ona göre devre dışı bırakabilir.

Google Automotive Nedir? Arabalarda Yeni Dönem Başlıyor!

BMW’nin Yeni Elektrikli Arabaları Yola Çıkmaya Hazırlanıyor

Bünyesinde BMW, BMW Motorrad ve MINI gibi markaları barındıran The BMW Group, 2020 mali yılı ve gelecek hedefleri hakkında bazı bilgiler paylaştı.

Elde edilen veriler, teknoloji severlerin elektrikli otomobillere olan ilgisinin her geçen gün biraz daha arttığı yönünde. The BMW Group, 2020 yılındaki en önemli büyümelerinden bir tanesini elektrikli otomobil pazarında gerçekleştirdi. Şirket, BMW ve Mini’nin elektrikli modellerinden oluşan toplamda 192,662 adet araç sattı.

Yıldan yıla karşılaştırma yapıldığında, geçen seneye kıyasla %31.8’lik bir artış söz konusu. Tamamen elektrikli otomobillerin satışlarında %13, hibrit motorlu otomobillerin satışlarında da %40’lık artış gözlendi. Öte yandan, Avrupa’da da elektrikli araç teslimat oranlarında %15’lik bir artış var. Tüm bunlar, BMW’nin gelecek planlarında elektrikli arabaları daha önemli konuma getiriyor.

Gelen bilgilere göre BMW, geçtiğimiz sene Çin’de satışa sunduğu iX3’ü bu sene Avrupa’ya getiriyor. Bitmedi. Firma; i3, MINI Cooper SE, i4 ve iX de olmak üzere, yıl sonuna kadar toplamda 5 yeni otomobilini satışa sunmayı planlıyor.

>> Bill Gates, Koronavirüs Hakkında Konuştu! Omicron Sonrası Neler Olabilir? Pandemi Ne Zaman Bitebilir?