iPhone Düşündüğünüz Kadar Güvenli Olmayabilir

Apple, genellikle iPhone akıllı telefonlarının çok güvenli olduğundan ve bu sayede de Android cihazlara kıyasla daha güvenli deneyimler sunabildiğinden söz eder. Son günlerde ortaya çıkan bir güvenlik sorunu ise, iPhone kullanıcılarını tehdit ediyor diyebiliriz.

. .

iPhone telefonlar için güvenli deriz, değil mi? Gizchina sitesindeki bilgilere göre, pek çok iPhone cihazında “NoReboot” isimli bir güvenlik sorunu bulunuyor. Bu, kullanıcıları kandırarak sanki iPhone telefonları kapanmış gibi gösteriyor. Bunu da kapanma animasyonuyla gösteriyor. Oysa ki telefon, bu süreçte çalışmayı sürdürüyor ve yine bu süreçte bir arama gelirse, bir mesaj gelirse bunların bildirimleri engelleniyor. Aynı zamanda kişisel bilgilerinizin de sizden habersiz olarak kötü niyetli kişilerin ellerine geçmesi sağlanabiliyor.

Belirtilenlere göre NoReboot isimli bu güvenlik sorununun henüz bir çözümü bulunmuyor. Telefonu kapatıp açsanız da, fabrika ayarlarına geri döndürseniz de bu sorunla yine karşılaşma şansınız var. Çünkü telefon açılıp kapanırken devreye giren sistem bileşenlerine de kötü niyetli yazılımın enjekte edildiği söyleniyor.

iPhone Düşündüğünüz Kadar Güvenli Olmayabilir

Tim Cook, zararlı yazılımlar konusunda Android’in çok tehlikeli olduğunu, iPhone ‘un ise daha güvenli olduğunu dile getirmişti

Apple’ın patronu Tim Cook, bir süre önce VivaTech konferansında konuşmuş ve zararlı yazılımlar konusunda Android’in iOS’a kıyasla 47 kat daha tehlikeli olduğunu dile getirmişti. On yıllardır Apple kullanıcılarının güvenliklerini sağlamak için çalıştıklarını belirten Cook, bu bağlamda sürekli yeni önlemler için planlamalar yaptıklarını da dile getirmişti. Yine de, görünüşe göre bazen can sıkıcı detaylarla karşılaşmak mümkün oluyor.

iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max Fiyatı Sızdırıldı!

Apple iPhone 14 ailesinin tanıtılmasına ve satışa sunulmasına daha aylar var, ama şimdiden fiyatı konusunda söylenti bilgiler geliyor. Buna göre Apple, iPhone 14’te iPhone 13’ün fiyat etiketini kullanabilir. Diğer modellerde ise, 100 dolarlık fiyat artışı muhtemel.

Twitter’daki LeaksApplePro hesabı, iPhone 14 ailesinin muhtemel fiyat bilgilerini paylaştı. Üretim maliyetleri arttığı için haliyle bazı modellerde fiyat artışları gündemde. Ama yine de Apple, basic modelde, yani iPhone 14’ü iPhone 13 için belirlediği fiyatı tercih edebilir. Bu durumda iPhone 13’ün de fiyatı düşecektir.

Söylentiye göre iPhone 14 fiyatı, 799 dolar olacak. iPhone 14 Max’in 899, iPhone 14 Pro’nun da 1099 dolar fiyat etiketiyle gelmesi bekleniyor. Ailenin en gelişmiş üyesi Pro Max ise, muhtemelen 1199 dolar fiyatla satışa sunulacak.

İlgili Haberler:

>> Bill Gates, Koronavirüs Hakkında Konuştu! Omicron Sonrası Neler Olabilir? Pandemi Ne Zaman Bitebilir?

. . . . .