Google Bard Nedir, Nasıl Kullanılır? Türkiye’de Var mı? ChatGPT’ye Rakip Geldi!

Google mesajlar güncellemesi

Google, yeni yapay zekâ çözümü Bard’ı nihayet görücüye çıkardı! Şimdilik az sayıda kullanıcının deneyimleyebildiği bir yapay zekâ çözümü bu. Peki siz denediniz mi?

Google Bard nedir? Bard, Google’ın hazırladığı yeni bir yapay zekâ sohbet robotu. İnternet bağlantınızın olduğu her an, aradığınız konular ve merak ettiğiniz sorular hakkında bilgiler vermeyi amaçlayan bir hizmet.

Peki Bard’a nereden ulaşabilir ve nasıl kullanabiliriz?

Bard, ne yazık ki an itibarıyla yalnızca Amerika’da kullanılabilen bir servis.

Bard’a erişim sağlamak için buraya tıklayabilirsiniz.

Google kısaca diyor ki…

“Bard, size yazacağınız ilk romanınız için yardımcı olabilir. Vegan diyetinize daha yüksek proteinli beslenme çizelgesini dahil edebilir. Geniş dil modellerinin neden hata yapabileceğini anlatabilir ve dahası…”

Google Bard Nedir, Nasıl Kullanılır? Türkiye'de Var mı? ChatGPT'ye Rakip Geldi!

Google Bard nedir? “Bard ile tanışın. Yaratıcı tarafınızı geliştirmek, hayal gücünüzü artırmak ve fikirlerinizi hayata geçirmeniz için burada!”

Google Bard nedir?

Google, akıcı, net cevap verebilen bir yapay zekâ çözümü için yıllardır çalışmalar yürütüyordu. Şirket, iki sene önce LaMDA (Language Model for Dialogue Applications) ürününü görücüye çıkarmıştı. Geçtiğimiz sene de AI Test Kitchen ile çıkagelmişti. Bu bağlamda Bard da aynı teknoloji üzerine ilerleyen ve çözümler sunması amaçlanan yeni bir deney aslında.

Bard’a bir şey sorulduğunda, kaynaklarını da paylaşabilir mi?

Evet, cevaplar verirken mevcut kaynakları da paylaşıyor. Bu, daha güvenli bilgiler için önemli bir detay.

Bard, kod yazmaya yardımcı olabilir mi?

Maalesef, an itibarıyla böyle bir yeteneği yok.

Bard, daha önce konuştuklarımızı hafızasında tutabiliyor mu?

Şimdilik hayır. Bu, aslında kasıtlı yapılmış bir şey. İlerleyen dönemlerde, Bard da geliştikçe bu detaylar ön plana alınacak ve önceki sohbetler de göz önünde bulundurulabilecek.

Bard’ı kimler kullanabilir?

Kullanabilmek için bir adet kişisel Google hesabınız olmalı ve en az 18 yaşında olmalısınız. Yani ailenizin kontrolündeki bir hesaptayken ya da admin yönetimi altındayken kullanamazsınız.

Kullanmaya başlamadan önce, şimdilik bekleme listesine gidip kayıt olunabilir. Bu liste de henüz ülkemizde erişime açılmadı.

Google Bard nedir, hangi dillere destek veriyor?

Bu yapay zekâ sistemi, an itibarıyla sadece Amerika genelinde kullanılabiliyor ve İngilizce diline destek veriyor. Tabii daha fazla ülke ve daha fazla dil desteği için çalışmalar sürüyor.

Peki Bard ile konuşurken elde edilen veriler ne olacak?

Bu veriler, Google tarafından depolanıyor. genel lokasyonunuza bağlı olarak IP adres bilgileriniz ve görüşleriniz de dahil olmak üzere…

Bu tip detaylar, bu yapay zekâ sistemi de dahil tüm Google çalışmalarının daha da iyileştirilmesi için kullanılacak. “Bilgilerim başka bir şirkete satılır mı?” diye korkuyorsanız, bu yönde bir endişelenmenize gerek olmadığı bildiriliyor.

Peki Google hesabımdaki bilgilerimi silebilir miyim?

Evet, böyle bir imkânınız var. Aktivite kayıtlarınızı devre dışı bırakabilir ya da mevcut tüm verilerinizi silebilirsiniz. Bunun için bu sayfaya göz atarak daha fazla bilgi alabilirsiniz.

İlgili Haberler

>> TikTok’un Yasaklanması Gündemdeyken, CEO’dan Dikkat Çekici Açıklamalar Geldi!