Google Cloud Print için yolun sonu göründü

Google Cloud Print

Google sevilen servisi Google Cloud Print için fiş çekme kararı aldığını açıkladı. Peki, Google Cloud Print ne zaman devredışı olacak?

Google’ın 2010 yılında kullanıma sunduğu Cloud Print uygulaması için bugün kötü haber geldi. Google cephesinden gelen açıklamaya göre; 31 Aralık 2020 tarihinde bu servisi kullanmak mümkün olmayacak.

Cloud Print sayesinde adından da anlaşılacağı gibi bulut tabanlı çıktılar alabiliyordunuz. Özellikle kurumsal alanda çoğu kurum/kuruluşun işini kolaylaştıran bu uygulamaya şimdilik bu denli kapsamlı alternatif bir çözüm yok gibi görünüyor.

Google izinsiz veri toplama iddialarına cevap verdi

Google, bu özelliği devredışı bırakacağını ancak Chrome OS tabanlı bilgisayarlar için yerel baskı deneyimini geliştireceğini belirtiyor. Yerel baskılar için bir takım yenilikleri de 2021 yılında sunacak olan Google, kurumları 2019 sonuna kadar bu çözüme yönlendirmek istiyor.

Google Cloud Print

Google’ın zaman zaman bu tip servislerini ve hizmetlerini sonlandırmasına alıştık. Bu tip büyüklükteki firmalar ara ara sunduğu servisleri farklı alanlarda geliştirmek adına projelerini sonlandırabiliyor. Tahminlerimize göre; Cloud Print servisinin bir benzeri ve gelişmişi ilerleyen yıllarda karşımıza çıkacak.

Buna benzeyen bir servisin Chrome ve hala gelişmekte olan Chrome OS’te sunulacağını düşünüyoruz. Şu sıralar Stream tabanlı oyun servisi Stadia’ya odaklanan Google, 2021 yılında yeni projelerini tanıtacak gibi görünüyor. Bakalım internet ve teknoloji devi karşımıza ne gibi yeni hizmet ve ürünler ile ilerleyen yıllarda karşımıza çıkacak?