Twitter iki faktörlü kimlik doğrulama sisteminde değişikliğe gitti

Twitter CEO'su ilk Tweet

Twitter iki faktörlü kimlik doğrulama sisteminde değişikliğe gittiğini açıkladı. Telefon numarası olmadan bu özelliği kullanabileceksiniz.

.

Twitter yenilikler ile karşımıza çıkmaya devam ediyor. Twitter uzun zamandır beklenen yeniliğini bugün kullanıma sunduğunu açıkladı. Maalesef ki bu yenilik tweet düzenleme değil. Bildiğiniz gibi güvenlik için tüm platformlarda iki faktörlü kimlik doğrulama sistemleri büyük önem taşıyor. Twitter da bu sistemi uzun zamandır kullanıyordu. Ancak bu özelliği kullanabilmek için telefon numaranızı Twitter’a kaydetmeniz gerekiyordu.

Yapılan değişiklikler ile iki aşamalı doğrulama sistemi için artık telefon numarasına daha doğrusu SMS tabanlı doğrulamaya gerek kalmayacak. Bu yeni özelliğin tanıtılması, Twitter’ın telefon numaralarını reklam amaçlı kullandığı iddialarının ortaya çıkması ile aynı dönemde duyurulması oldukça ilginç oldu.

Twitter yeni özellik ile karşımıza çıktı!

Twitter CEO’su Jack Dorsey’in de Twitter hesabının geçtiğimiz ay hacklenmesinden sonra güvenliği arttıran Twitter, yeni kimlik doğrulama sistemi ile daha güvenli bir deneyim sunacak gibi görünüyor.

Twitter iki faktörlü kimlik doğrulama

Bu yeni sistem telefonunuza indireceğiniz Google Authenticator ve benzeri uygulamalar ile çalışacak. Mobil yetkilendirme uygulaması kullanarak, Twitter’a her giriş yaptığında girmen gereken bir onay kodu alabilirsiniz.

Mobil yetkilendirme uygulamasını kullanmak için; Twitter>Hesap>Gizlilik>İki faktörlü yetkilendirme bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

Bu güvenlik sisteminin yanında bir de Güvenlik anahtarı sistemi sunuluyor. Bunun için bilgisayarına takılan veya desteklenen bir internet tarayıcısı kullanarak twitter.com‘a giriş yaparken cep telefonuna senkronize olan fiziksel bir güvenlik anahtarı kullanmanız gerekiyor.

. . . .