Google Fotoğraflar ücretsiz yedekleme özelliği sona eriyor!

Ücretsiz Google Fotoğraflar

Google Fotoğraflar uygulamasının kullanıcılarına sunduğu ücretsiz depolama alanı 1 Haziran 2021 itibarıyla sınırlandırılacak. İşte detaylar.

Android kullanıcılarının tercih ettiği en işlevsel galeri uygulamalarının başında Google Fotoğraflar geliyor. Galeri özelliklerinin yanı sıra, bulut depolama özelliğiyle de kullanıcıları tarafından çok sevilmekteydi. Fakat Google tarafından yapılan yeni duyurudan sonra kullanıcılar aynı fikirde olmayabilir. Bildiğiniz üzere Goo­gle Fotoğraflar uygulamasını hem galeri uygulaması olarak, hem de fotoğraf, video ve belgelerimizi yedekleyebileceğimiz bir bulut sistemi olarak kullanabiliyorduk. Bu sistem hala devam edecek. Fakat 1 Haziran 2021 itibarıyla Goog­le Foto­ğraflar bulut özelliği yalnızca 15 GB ile sınırlı kalacak. Goog­le Fotoğra­flar, kullanıcılarından, daha fazla depolama alanı kullanabilmeleri için Google One aboneliği talep edecek. Eğer mevcut bir Google One aboneliğiniz var ise Googl­e Fotoğraflar uygulaması ile entegre çalışacak ve Google One uygulamasındaki depolama alanınızı Google Fotoğraflar’da kullanabileceksiniz.

google fotoğraflar

Google Fotoğraflar, pasif hesapları silebilecek

Google Fotoğraflar’a yüklenen fotoğraf ve videolar, orijinal veya yüksek kalite ayırt etmeksizin, bulut özelliğinde herhangi bir kısıtlama olmadan depolama alanınızda kalmaya devam edecek. 1 Haziran 2021 tarihinden sonra orijinal veya yüksek kalitede yedeklenecek görüntüler ise, 15 GB ile sınırlı tutulacak. Bu yüzden şu an için yapmanız gereken hiçbir şey yok. Google, sizin yedeklerinizi 15 GB ile kısıtlayıp silmeye kalkamaz. Fakat 1 Haziran 2021 tarihinden sonra yedeklediğiniz verilerin 15 GB kotasını aşmamasına dikkat edin. Eğer daha önceden kullandığınız ve artık pasif olan Goog­le Fotoğraflar hesabınız varsa bir an önce girmenizi öneririz. Çünkü Google, 2 yıldır faaliyet göstermeyen hesapları, içi dolu olsa dahi, silme hakkına sahip olacak. Eğer 2 yıldır hesabınıza girmiyorsanız verilerinizi kontrol edin.

Google, 1 Haziran 2021 tarihinde, G­oogle Fotoğraflar kullanıcıları için bir araç sunacak. Bu araç, yedeklediğiniz bulanık, karanlık fotoğrafları veya büyük boyutlu videoları tespit ederek, yedekleme hafızasında yer açmanızı sağlayacak. Yeni güncelleme ile Google Fotoğraflar uygulamasının yüklü olduğu Android, iOS ve masaüstü kullanıcıları da 15 GB kotasına takılacak.

İlgili Haberler

>> Android Google Chrome uygulamasına gizli mod için yeni özellik geliyor!

>> Google Chrome mobil sürümüne harika bir güncelleme geliyor


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here