Google Glass Gözlük İçin Yolun Sonu!

Google akıllı gözlük

Ve Google Glass için tam anlamıyla yolun sonu göründü denebilir. Google’ın büyük umutlarla hazırladığı ve bir dönem ciddi yankı uyandıran ürünü, artık iş dünyasına yönelik olarak da satılmayacak. İşte detaylar.

Google Glass, bundan tam 11 yıl önce ilk kez görücüye çıktığında, pek çok kişiyi hayretler içinde bırakmayı başarmıştı. “Project Glass” ismiyle tanıtılan ürün, sunduğu avantajlarla hem gündelik yaşama hem de iş dünyasına yönelik yeni kolaylıkların da kapılarını aralıyordu. Ama öte yandan, ciddi düzeyde can sıkan sorunları da beraberinde getiriyordu… Örneğin…

Google Glass, kişisel gizliliği ihlal edebilecek bir yapıdaydı. Onu gözünüze takarak kullandığınızda, karşınızdaki kişi “Acaba beni videoya çekiyor mudur?” diye şüpheye düşebiliyordu. Bu tip şüpheler öyle bir boyuta ulaşmıştı ki, daha halka açık genel satışlar başlamadan lokantalarda, uçuşlarda, tiyatrolarda ve daha pek çok noktada kullanımı yasaklanmıştı.

1500 dolar fiyat etiketi bulunan ürün, hem yüksek fiyatı hem de giderek yükselen kötü şöhret dalgaları nedeniyle yetkilileri farklı planlar yapmaya yöneltmişti.

Google, böylelikle yeni stratejisi doğrultusunda gözlüğün Enterprise Edition, yani kurumsal sürümünü hazırlayarak profesyonelleri hedeflemiş, böylelikle iş süreçlerinde daha kolay hareket edebilme ve daha verimli çalışma fırsatlarını sunmuştu.

Bakıldığında, gerçekten de pek çok sektörde bu gözlüğün üretime pozitif katkılar sunduğunu söylemek mümkün. Hem ürünün bu versiyonu, önceki versiyona kıyasla daha hafif ve kullanışlı yapıdaydı, aynı zamanda daha büyük bir pille geliyordu. Hatta 2. nesil versiyonu dahi hazırlanmıştı.

Ve şimdi de gelelim günümüze…

Google Glass Gözlük İçin Yolun Sonu!

Google Glass Enterprise Edition gözlük için maceranın sonu…

Google, resmi web sayfası üzerinden yeni bir açıklama paylaştı:

“On yılı aşkın süredir yenilik ve ortaklık için teşekkür ederiz. 15 Mart 2023 tarihinden itibaren Glass Enterprise Edition’ı satmayı durduruyoruz. Ürüne desteğimizi ise, 15 Eylül 2023’e kadar sürdüreceğiz.”

Bu, gözlük sahiplerinin kullanımlara devam edebileceğini, ama bir süre sonra resmi desteğin de sonlandırılacağını gösteriyor.

Öte yandan, kurumsal kullanıma yönelik 2. nesil gözlüğün 1000 dolarlık satış fiyatı etiketi olduğunu da belirtelim. Artık Google’dan olmasa bile, farklı noktalardan gözlüğe erişebilmek mümkün.

Google’ın AR gözlükler üzerine yeni çalışmaları sürüyor

Şirket, geçtiğimiz sene gerçekleştirilen Google I/O 2022 geliştiriciler toplantısında, yabancı dilde metinlerin hızlıca tercüme edilebilmesini sağlayan gözlük teknolojileri üzerine bilgiler paylaşmıştı. Kısacası bu tip yenilikçi hamleler, önümüzdeki dönemlerde de karşımıza çıkacaktır.

İlgili Haberler

>> Resident Evil 4 İnceleme Puanları Geldi! Oyunu GTA’dan CJ ile Oynamak İster misiniz?