Google Güvenli Arama İçin Harekete Geçiyor! Amaç, Sizi Korumak

Google kullanıcılarına güvenlik

Google, yakın zamanda güvenli arama özelliğini varsayılan özellik olarak teknoloji severlerin beğenisine sunacak. Bu sayede pornografik ya da şiddet içerikli görseller otomatik olarak bulanıklaştırılacak. Kullanıcılar, isterlerse uyarının üzerine tıklayarak görüntüleri görebilecek. Yani seçim, kullanıcılara bırakılıyor. Şirket, böyle bir hamle gerçekleştirerek özellikle ufak yaştaki internet kullanıcılarını korumayı hedefliyor.

Google güvenli arama özelliği, zaten hali hazırda olan bir özellik. Tarayıcının Ayarlar ve Güvenli Arama başlığına giderek ayarlama yapabiliyorsunuz. Yakın zamanda gelmesi beklenen güncelleme ise, bu özelliği varsayılan olarak atayacak. Böylece çıplaklık, yaralanma, silah ya da benzeri detaylar içeren görüntüler bulanıklaştırılacak. Böylece özellikle genç yaştaki kullanıcıların korunması hedefleniyor. Tabii istenirse yine ayarlar başlığına gidilerek bu özelliği kapatmak da mümkün olacak.

Google, yakın zamanda güvenli arama özelliğini varsayılan özellik olarak teknoloji severlerin beğenisine sunacak.

Google güvenli arama özelliği, firmanın çalıştığı yeniliklerden sadece bir tanesi. Dahası da var…

Bu özelliğin yalnızca web tarafında değil, aynı zamanda Android ve iOS işletim sistemli akıllı mobil cihazlarda da kullanılabilir olması bekleniyor. Öte yandan şirket, iOS tarafına yönelik bazı ek çalışmalar da yürütüyor. Örneğin…

Şu an iPhone kullanıcıları için gizli mod bulunuyor. Böylece kullanıcılar, internet arama geçmişi tarafında son 15 dakikalık dilimi silebiliyor. Yakında bir de Face ID desteğinin gelmesi bekleniyor. Böylelikle Google tarayıcınızı sadece siz açabileceksiniz, sizden başka kimse uygulamanızı kullanamayacak. Bu da kişisel gizlilik ve güvenlik için önemli bir diğer detay.

ChatGPT’den sonra Google da kendi sohbet robotunu hazırlıyor

Google, şu sıralar kendi yapay zekâ destekli sohbet robotu üzerinde çalışmalar yürütüyor. Bard adı verilen bu robot, şu an test aşamasında ve sınırlı sayıda kullanıcı tarafından test ediliyor.

Google CEO’su Sundar Pichai, testler tamamlandıktan sonra bu servisin her yaştan kullanıcıya doğru bilgileri kolaylıkla sunabileceğini bildiriyor.

Tabii bir yandan rakip Microsoft’un da boş durmadığını hatırlatmalıyız. Microsoft da geçtiğimiz akşam itibarıyla yeni Bing’i görücüye çıkardı. Yani OpenAI destekli ve Edge platformundan da güç alan yapay zekâ destekli yeni nesil bir arama motoru.

Yeni bilgiler geldikçe sizleri haberdar etmeyi sürdüreceğiz.

İlgili Haberler

>> iPhone 15 Ultra, Görüntüleme Tarafında Fark Yaratabilir