Google Haritalar, bisikletliler için yeni özellikler sunacak

google maps
Google News Abone Ol

Google Haritalar, bisikletliler için geliştirmekte olduğu yeni özelliğini kullanıcılarına duyurdu. İşte tüm detaylar.

Bildiğiniz üzere pandemi sürecinden dolayı tüm dünyada toplu taşıma kullanımı azaldı. İnsanlar, toplu taşıma araçlarında birbirleriyle çok yakın mesafede olmamak, sosyal mesafeye uymak için elektrikli scooter, bisiklet gibi aletlerle ulaşımlarını sağlamaya başladılar. Pandemi sürecinden itibaren elektrikli scooter ve bisikletlere olan talep büyük bir oranda artış gösterdi. Şubat ayından bu yana bisiklet için yol tarifi istekleri %69 artış gösterdi. Google Haritalar ise bu talebe olan yoğunluktan dolayı bisiklet için navigasyonu geliştirmeye devam ediyor. Bisiklet kullanıcıları ise uzun süredir bu özelliğin olmamasından muzdarip. Bisiklet için yol tarifi al özelliğinin olmamasından dolayı bisikletliler, yürüme için yol tarifi alarak bisikletleriyle yürüyüş navigasyonunu kullanıyorlardı. 

google haritalar bisiklet

Google Haritalar, bisikletliler için neler sunuyor. 

Yakında büyük şehirlerde işlemeye başlayacak olan bisiklet için yol tarifi al özelliği sayesinde, yalnızca bisikletlerin gideceği yollar, arabalarla ortak kullanılabilen yollar gösterilerek navigasyon üzerinden bisiklet ile istediğimiz yere kolaylıkla ulaşabileceğiz. Google, bisikleti olmayan insanları da düşünmüş olacak ki, Google Haritalar uygulaması üzerinden bisiklet kiralayan dükkanların ve bisiklet kiralama istasyonlarının yeri anlık olarak gösterilecek. Böylece bisikleti olmayan bir kullanıcı da Google Haritalar sayesinde en yakın istasyonu kolaylıkla bulabilecek. Bununla birlikte Google Haritalar’ın bazı bölgelerde, bisiklet kiralama uygulamalarıyla entegre bir şekilde çalışması bekleniyor. Bu sayede anlık olarak bisiklet rezervasyonu tek uygulama üzerinden yapılabilecek. 

Henüz yeni geliştirilen bisiklet için yol tarifi alma özelliği dünyadaki büyük şehirlerde yavaş yavaş kullanılmaya başlanacak. Resmî bir açıklama olmadığı için ilk hangi şehirlerde denenmeye başlanacak henüz belli değil. Büyük şehirlerden sonra ülkemizde de ilk olarak İstanbul’da kullanılmaya başlanması beklenen bisiklet navigasyon özelliğinin, ne zaman aktif olarak ülkemizde kullanılmaya başlanacağı ise henüz belli değil. Fakat Google bu konuda ülkemizi es geçmeyerek çok bekletmeden faaliyete sokacaktır. Yeni geliştirmelerden haberdar olmak için bizi takip edin. 

İlgili Haberler

>> Google Dijital Türkiye platformu ile 1,5 milyon birey ve işletmeye dijitalle büyüme desteği!

>> Oppo Watch 46 mm Yorumları ve İnceleme: Google Wear Akıllı Saat Deneyimi


CEVAP VER