Apple, LiDAR tarayıcısı sayesinde ‘’Boy Ölçme’’ imkânı sunuyor.

iphone lidar tarayıcısı

Apple’ın, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max modellerine özel sunduğu LiDAR tarayıcısı ile boy ölçümü mümkün! İşte detaylar. 

Bildiğiniz üzere Apple, 23 Ekim’de ‘’Hi Speed’’ isimli etkinlikte iPhone 12 serisine ait 4 modeli bizlere tanıtmıştı. Bu modelleriPhone 12 Mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max. Bu dört modelden iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max modellerine özel AR tarayıcı eklendi. Kamera kurulumlarının sağ altında bulunan AR sensörü sayesinde LiDAR tarayıcısının kullanımı sağlanıyor. Bahsedilen AR sensörü, iPhone 12 Pro ve Pro Max modellerinin dışında iPad Pro modelinde de mevcut. Yani iPad Pro ile de LiDAR tarayıcısı kullanmak mümkün. 

iPhone LiDAR tarayıcısı

LiDAR tarayıcısı nedir 

LiDAR, ışık algılama ve menzil anlamına geliyor. Bu teknoloji sayesinde nesneleri, AR sensörleri ve derinlik algısı sayesinde nesneleri tanımlayabiliyor. Diğer akıllı telefonlar tek ışık darbesiyle nesneleri tanımlamaya çalışırken, LiDAR teknolojisine sahip bir akıllı telefon kızılötesi sensörü sayesinde milyonlarca ışık darbesi ile nesneleri çok daha sağlıklı bir şekilde tanımlamaya yarar. Apple, LiDAR teknolojisinin bir benzerini aslında Face ID özelliğinde kullanıyor. Fakat aralarındaki fark, Face ID özelliği yalnızca 1 metreye kadar tanımlama yapabilirken, LiDAR teknolojisine baktığımız zaman 5 metreye kadar nesne algılamasının mümkün olduğu açıklandı. 

Aynı zamanda iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max modellerinde bulunan AR sensörü sayesinde yalnızca LiDAR taraması değil, kamera performansı da iyileşmiş durumda. Düşük ışıkta daha hızlı ve daha sağlıklı odaklanma, LiDAR teknolojisi sayesinde iPhone 12 Pro ve Pro Max modellerinden mümkün kılınıyor.  

Bu teknoloji yalnızca boy ölçmek için değil aynı zamanda bir odanın veya evin dijital planlanmasını yapmak için de kullanılabilir. En basitinden bir örnek verecek olursak; odanızdaki bir eşyayı başka bir yere taşıdığınızda istediğiniz yerde nasıl görüneceğini çok basit bir kamera hareketi ile öğrenebileceksiniz. 

İlgili Haberler

>> iPhone 12 test sonuçları ortaya çıktı! Android telefonların vay haline

>> iOS 14 Kamerada iPhone Ayna Modu Nasıl Etkinleştirilir?


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here