Google Haritalarındaki Gizli Rus Adası Hikayesi: Bu Ada Kimin?

Google, Rusya’nın kuzey kıyısında bulunan ve şu anda bir Gizli Rus Adası olarak kabul edilen Jeannette Adası’nı Google Earth’te siyah bir nokta olarak gösteriyor. Peki bu garip Google sansürünün arkasındaki hikaye nedir?

Google, Haritalar uygulamasıyla kullanıcılara çok faydalı bir navigasyon hizmeti sunmanın yanı sıra, kullanıcılara Earth uygulamasıyla fiziksel olarak gidemeyecekleri coğrafyaları keşfetme fırsatı da sunuyor. Aslında, Google Earth o kadar kapsamlı bir “Dünya” sunuyor ki, gerçekte keşfedilmemiş birçok ayrıntı ilk kez Google Earth’te ortaya çıkabiliyor.

Ancak, Google Earth’ün gösterdiği kadar gizlediği detaylar da var. Rusya açıklarında “hareketli” bir ada olan Jeannette Adası (Gizli Rus Adası) , Google Earth’ün gizlediği detaylar arasında yer alıyor. Google Earth kullanıcıları yalnızca Jeanette Adası’nı uzaktan siyah bir nokta olarak görüyor. Peki neden?Jeannette Adası (Gizli Rus Adası)

Jeannette Adası (Gizli Rus Adası), Google Earth’te uzaktan kara bir noktaya benziyor. 

Aslında, Google’ın Jeannette Adası’nı neden sakladığına dair resmi bir açıklama yok. Ancak, birçok insanın kabul ettiği tutarlı bir teori var. Adanın hikayesine geçmeden, coğrafyasından bahsetmek gerekirse, Jeannette Adası, yalnızca 3,3 kilometre kare yüzölçümüne ve zirvesinde 351 metre yüksekliğe sahip, Rusya’nın kuzey kıyısında küçük bir ada.

ABD ve Rusya İmparatorluğu, Jeannette Adası’nda hak iddia etti

Amerikan Donanması subayı ve kaşif George E. De Long, Jeannette Adası’nı 1881’de bir keşif gezisi sırasında tesadüfen keşfetti ve ABD Donanması, 1882’de adayı ABD toprakları ilan etti. Bununla birlikte, 1910-1915 Rus İmparatorluk Arktik Okyanusu Hidrografik Seferi’nin ardından, Rus Londra büyükelçisi, Jeannette Adası’nın diğer Arktik adaları gibi Rus İmparatorluğunun bir parçası olduğunu iddia etti.

Jeannette Adası (Gizli Rus Adası) gerçek kuşbakışı görünümü

Daha sonra kurulan Sovyetler Birliği, Jeannette Adası’nın Rusya toprağı olduğu iddialarını da sürdürdü. Peki adanın durumu bugün nasıl? Şu anda, Jeannette Adası, Rusya Federasyonu Cumhuriyeti toprakları olarak kabul ediliyor ve adada bir Rus askeri üssü var.

Bununla birlikte, ada resmi olarak Rus yönetimi altında olmasına rağmen, bugün bile bazı Amerikalılar adanın aslında bir ABD toprağı olduğunu iddia etmeye devam ediyor. Google Earth ile ilgili teori tam olarak bu belirsizlikten kaynaklanıyor. Teoriye göre Google, adanın hangi ülkeye ait olduğu konusunda tartışmalar sürerken adayı kara nokta olarak göstermeyi tercih ediyor.

Not: Google Earth’te Jeannette Adası’na yeterince yaklaştığınızda, yukarıdaki görüntüdeki gibi adanın net bir “görüntüsünü” görürsünüz. Ancak adanın kıyı şeridi bile net olmadığı ve tepeden karartıldığı için bu görüntünün aslında Jeanette Adası’na ait olmadığı anlaşılıyor.

İlgili haberler

>> Youtube ve Google Servisleri Çöktü: İşte Nedeni