Google, Microsoft’a Meydan Okudu! Gmail Ve Dahasına Yapay Zeka Geliyor!

ChatGPT hesapları satışa

Google, giderek kızışan yapay zeka rekabetinde yeni bir adım atarak özellikle rakibi Microsoft’a meydan okudu! Şirket, yapay zeka (AI) dil modeli PaLM’i ön plana alarak Open AI ve GPT-3 ile yarışa girecek. Görünüşe göre bu yarışın kazanan taraflarından biri de, biz son tüketiciler olacağız.

Google, PaLM’i ön plana alarak harekete geçti! Yapay zeka başlığında iddialı bir konuma gelmek isteyen şirket, bu bağlamda bir API başlattı. Böylece geliştiriciler ve şirketler, kendilerine özel chatbot sistemlerini oluşturma şansına ve dahasına erişebilecek.

The Verge’te yer alan bilgilere göre Google, geliştiricilere şimdiye dek hazırlanmış en gelişmiş yapay zeka dil modeli PaLM’e erişim imkânı sunuyor. Bu sayede iş geliştirme süreçlerine yardımcı olarak metin, görsel, video ve kod gibi başlıklar kolaylıkla üretilebilecek.

Google, Microsoft'a Meydan Okudu! Gmail'e Bile Yapay Zeka Geliyor! İşte Detaylar...

Şirket, PaLM’i ilk olarak Nisan 2022’de duyurmuştu. Aslına bakarsanız bu sistem, Open AI tarafından hazırlanan GPT sistemine benzer bir yapıda ve esnek imkânları sayesinde geniş çözümler sunabilir. İstenirse bu da GPT’nin ürünü gibi bir sohbet robotu olarak eğitilebilir ya da özel bir konuya odaklı çözümler sunması için programlanabilir.

Örneğin aşağıdaki gif görselde, bir döküman açılmış ve satış temsilciliği için iş tanımı yapılması gerekiyor. Bu konuda hazır cevaplar ise, AI desteğiyle saniyeler içinde oluşturuluyor. Size de ufak tefek düzenlemeler yapmak ve boşlukları doldurmak kalıyor.

Yapay zeka

Google Docs’ta Gmail’de, hatta slaytlarda dahi yapay zeka yardımı alınabilecek

Mesela bir makale oluşturmayı göz önüne alalım. Yapay zeka sayesinde, belki de birkaç komut vererek yepyeni ve detaylı bir makale ortaya çıkarabilecek, yine birkaç komutla bunu Gmail üzerinden iş ortaklarınızla paylaşabileceksiniz. Araştırma ve hızlı hareket konularında işe yarar bir teknoloji bu. Ama öte yandan insanların kendi yaratıcılığını bir kenara bırakıp kolaya alışma tehlikesi de göz önünde bulundurulmalı.

Bildiğiniz gibi Microsoft, bir süredir ChatGPT geliştiricisi Open AI’a yatırım yapıyor. Öte yandan güncel arama motoru Bing için yeni geliştirmeler duyuruldu ve AI entegrasyonu sayesinde daha detaylı sonuçların mümkün olacağı bilgisi paylaşıldı. Hali hazırda yeni testler de devam ediyor. Hal böyleyken Google’ın da yeni hamleler yapması gayet doğal.

Tabii en çok merak edilen konu, Google’ın bu hamlesinin tam sürüm olarak ne zaman sunulacağı…

Henüz bir tarih verilmiş değil. Yine de, çok uzun süreceğini düşünmüyoruz.

İlgili Haberler

>> Togg Fiyatı Belli Oldu! Togg T10X, Kaç TL’den başlıyor?