Google Okuma Modu Nedir, Ne İşe Yarar?

Android akıllı cihazlar için hazırlanan Google Okuma Modu uygulaması için yeni bir güncelleme yayınlandı. Google Play Store üzerinden ücretsiz olarak indirilebilen uygulama, internet gezintilerinizde metinleri daha iyi görebilmeniz ya da okumak yerine sesli dinlemeniz için avantajlar sunuyor. Yeni gelen güncelleme sayesinde artık bazı sosyal medya hesaplarında ve Gmail’de de Google Okuma Modu’nun kullanılabildiğini görüyoruz. Bilmeyenler için evet, Türkçe dil desteği de var. Daha konforlu deneyimler mümkün.

Google Okuma Modu, 2020 yılında yayınlanmıştı. Pek çok websitesi ve uygulamada hem metinleri düzenleyerek (Boyutlarını, renklerini gibi) hem de sesli ifadeler yardımıyla dinleyerek (Sesli okuma hızını da ayarlayabiliyorsunuz) yol almanıza yardımcı oluyor. Uygulamaya yeni gelen güncelleme sayesinde artık Google Gmail servisinde de kullanabilirsiniz. Hatta X, Threads, diğer e-mail uygulamaları ve diğer pek çok sosyal medya uygulamasında da kullanabilirsiniz.

Adım adım Google Okuma Modu kurulumu ve kullanımı

1. Önce Google Play Store’a gidin ve “Arama” bölümüne “Okuma Modu” yazarak aratın. Karşınıza Google üretimi uygulama çıkacaktır. Ücretsiz olarak telefon ya da tabletinize indirebilirsiniz.

Google Okuma Modu Nedir, Ne İşe Yarar?

2. Uygulamayı açtığınızda, kullanımla ilgili size birkaç bilgi sayfası gösterilecek. Bunları kapatmadan okumanızda yarar var. Zira nasıl kullanılacağını kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

3. Karşınıza “Ayarlar” başlığı gelecek. Dokunun ve gelen “Erişilebilirlik” ekranına geleceksiniz. En altta “İndirilen uygulamalar” ibaresi var, ona dokunun. “Okuma modu”na tıklayın ve kısayolunu açın. Böylece ekranın sağ yan tarafında kısayol göreceksiniz. Bunu istediğiniz zaman kapatabilirsiniz de.

Google Okuma Modu Nedir, Ne İşe Yarar?

4. Burada da gördüğünüz gibi, ekranın alt kısmında üç simge var. “Dişli” simgesine tıkladığınızda, yazı stili ve rengi, metin boyutu ve ses seçimi gibi seçenekler var. Ortadaki “Oynat” simgesine dokunduğunuzda, metnin sesli olarak okunmaya başladığını duyacaksınız. Bu esnada okuma hızını değiştirebilir, farklı bir metin seçerek oradan okunmasını da sağlayabilirsiniz. En sağdaki “Metin” simgesi ise, metin boyutlarını daha hızlı büyütmenize ya da küçültmenize imkân sunuyor.

Google Okuma Modu Nedir, Ne İşe Yarar?

Okuma modu, uygulamalardaki veya web sitelerindeki uzun içeriklerin daha kolay okunabilir bir biçime döndürür.

Yazı tipini ve boşlukları özelleştirebilir, içeriklerin sesli okunmasını sağlayabilir, tercih ettiğiniz okuma hızını seçebilir ve başka işlemler yapabilirsiniz.

Uygulamanın kısayolunu aktifleştirerek bir web sitesi ya da uygulamadayken kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Okuma Modu’nu indirmek için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.accessibility.reader&pli=1

İlgili Haberler

>> Mars, Bir Zamanlar Su ile Doluydu! İşte NASA’dan Yeni Fotoğraflar