Mars, Bir Zamanlar Su ile Doluydu! İşte NASA’dan Yeni Fotoğraflar

Mars, gizemli gezegenlerden bir tanesi. Kızıl gezegen olarak da adlandırılan Mars, özellikle son yıllarda giderek popülerleşiyor. Zira bir yandan hayat belirtilerinin olup olmadığı yönünde araştırmalar yapılıyor, bir yandan da gelecekte kurulması muhtemel bir yaşam kolonisi üzerine fikir alışverişlerinde bulunuluyor. NASA’nın keşif araçlarından bir tanesi ise yakın zamanda bazı fotoğraflar çekti. Görünüşe göre bu gezegende bir zamanlar uzun ve dolambaçlı nehirler varmış.

Mars, bir zamanlar su ile doluydu. Evet, NASA’nın yayınlandığı yeni fotoğraflar, bunu gösteriyor. NASA uzay aracı, geçtiğimiz günlerde yeni fotoğraflar çekti ve görülüyor ki bu gezegende oldukça eskiye dayanan nehir kalıntıları var. Sizin de aşağıda görebileceğiniz gibi artık su yok, ama su yolunun izlerini hâlâ görebilmek mümkün. Evet, bir zamanlar Mars’ta pek çok nehir varmış ve adeta örümcek ağı gibi gezegenin pek çok noktasını sarmışlar.

Mars, Bir Zamanlar Su ile Doluydu! İşte NASA'dan Yeni Fotoğraflar

Kızıl gezegen, bildiğiniz gibi atmosferini büyük ölçüde kaybetmiş, kuru bir çöl gezegeni. Mashable’daki bilgilere göre bu gezegen, an itibarıyla Dünya üzerindeki herhangi bir çölden tam bin kat daha kuru durumda. Dolayısıyla böyle bir gezegende yeni bir yaşam ihtimali çok zor. Yine de yetkililer, uzun süredir hayat belirtilerine yönelik çalışmalarını sürdürüyor ve bundan 10-15 sene sonrası için Mars’ta yaşam kolonisi kurma planları yapıyor.

Mars, Bir Zamanlar Suyla Doluydu! İşte NASA'dan Yeni Fotoğraflar

Mars su ile doluymuş bir zamanlar. Bu gezegen ile ilgili daha önce yaptığımız bir haberimizde ise, kızıl gezegende bir zamanlar volkanik dağların da olduğundan bahsetmiştik. Hatırlatmak gerekirse…

NASA’nın “Mars Reconnaissance Orbiter” olarak adlandırılan uzay aracı, bünyesinde oldukça gelişmiş bir kamerayla hareket ediyor ve bu sayede gezegenin yeni detaylarının milyarlarca insanla paylaşılabilmesi hedefleniyor.

Yüksek çözünürlüklü görüntüleme deneyimi ya da kısaca HIRISE olarak adlandırılan bu kamera, ufak bir mutfak masası boyutundaki objeleri dahi net bir şekilde yakalayabiliyor.

170 milden daha geniş bir volkanik araziye göz atmak ister misiniz? Aram Chaos olarak adlandırılan kraterde, sonradan kurumuş sıvı akıntısı izleri var. Uzmanlar, bunun zamanındaki erimiş kaya ve su hareketleri sonucu oluşan izler olduğunu düşünüyor.

Kızıl gezegenin bir zamanlar patlayan volkanlarla dolu bir gezegen olduğu düşünülüyor. Hatta Güneş Sistemi’ndeki en büyük volkan da Mars’ta bulunuyor. Adı da Olympus Mons. Bu dağ, tam 21,9 km yüksekliğinde. Tabii bu artık aktif bir dağ değil.

Mars, Bir Zamanlar Suyla Doluydu! İşte NASA'dan Yeni Fotoğraflar

İlgili Haberler

>> Assassin’s Creed Codename Red Hakkında Yeni Bilgiler Geldi