Google Play Güvenli mi? Telefonunuza Virüs Girebilir!

Google Play Güvenli mi

Google Play güvenli mi sorusunu aklımıza getirdiğinde, hepimiz ‘tabii ki güvenli’ cevabını veririz. Peki ya Google, yeterli güvenlik önlemlerini almıyorsa?

Uygulama yükleme marketleri, markalar için her zaman tehlike teşkil eder. Çünkü üçüncü taraf uygulama olarak değil de, tüm güvenlik taramalarından geçmiş, tek çatı altında toplanmış bir marketten bahsediyoruz. Örneğin bir mesajlaşma uygulaması, uygulama marketinde tanıtılırken, türlü izinlerden ve testlerden geçer. Akıllı telefona herhangi bir casus program olarak kurulup kurulmayacağı veya telefona virüs bulaştırıp bulaştırılmayacağına bakılır.

Bu yüzden Google Play Store veya AppStore gibi uygulamaların güvenli olduğu düşünülür. Apple’ın güvenlik konusuna çok önem verdiğini biliyoruz. Yani gerekten AppStore’a yüklenen uygulamaların, iPhone’ların bilgilerini çalmasının neredeyse imkansız olduğunu söyleyebiliriz. Acaba Google Play güvenli mi? İddialara göre bazı popüler uygulamaları kullanıcıların seslerini gizlice dinliyor. İşte tüm detaylar.

Google Play Güvenli mi? Telefonunuza Virüs Girebilir!

ESET, antivirüs yazılımları arasında iyi bilinen bir isim. Ancak geçtiğimiz günlerde test sırasında tehlikeli bir keşifte bulundu. Şirkete göre Google Play Store’da bulunan iRecorder Screen Recorder adlı bir uygulama, her 15 dakikada bir ses kaydı yapıyor ve bunu uygulama geliştiricilerine gönderiyor. Bu skandal haber, resmi mağazalardan yapılan başvuruların bile her zaman güvenilir olmadığını bir kez daha kanıtlıyor.

Google Play Güvenli mi

Google Play Store Kötü Amaçlı Yazılımları Google Play Store’da ilk kez Eylül 2021’de ortaya çıkan iRecorder ekran kaydedici uygulaması, Ağustos 2022 güncellemesi ile ortalığı kasıp kavurdu. Bu güncelleme, uygulamanızı gizli bir uygulamaya dönüştüren açık kaynaklı bir Uzaktan Erişim Truva Atı (RAT) olan AhMyth’i içerir. RAT casus aracı, uygulamanın sesi uzaktan kaydetmesine, saldırganın sunucusuna bağlanmasına ve kaydedilen sesi ve hassas dosyaları yüklemesine izin verdi.

Google Play güvenli mi? Play Store’un düzenli olarak bu uygulamaları denetlerken bile bu sorunların olması, kullanıcıların kafasında önemli bir soru işareti oluşturdu. Bu yüzden mobil tarafta antivirüs programlarına daha fazla önem gösterilmesi gerekiyor. Çünkü en ufak verinin satılması dahi, kişisel verilerin korunması kanunu dahilince suç teşkil ediyor.

İlgili Haberler

>> Tesla Elektrikli Araçlarda Kullanılan İnovatif Teknolojiler