Apple Samsung ‘u Geride Bıraktı!

Apple Samsung

Apple Samsung ‘u çok önemli bir pazarda geride bıraktı. Samsung’un her segmentte yarıştığı kulvarda Apple’ın hüküm sürmeye başladı. İşte iki dev rakibin satış değerleri.

Apple ve Samsung arasında tatlı bir rekabet bulunuyor. Tabii ki akıllı telefon bazında baktığımız zaman Apple, yalnızca amiral gemisi akıllı telefonları ile karşımıza çıkarken, Samsung tarafına baktığımızda ise her segmentten akıllı telefonlar ile karşımıza çıkıyor. Bu yüzden Samsung telefon kullanana kullanıcıların sayısı daha fazla. Fakat hasılat tarafına baktığımı zaman ise iki markanın bazı bölgelerde kafa kafaya olduğunu söyleyebiliriz.

Genel olarak baktığımız zaman Samsung’un önde olduğu ülkeler ve bölgeler daha fazla. Fakat Apple’da artık uygun fiyatlı SE modellerini de sunmaya başlamasıyla, uygun fiyatın da hüküm sürdüğü bölgelerde adeta ‘ben de varım’ diyor. Akıllı telefon satışları söz konusu olduğunda önemli bir bölgede Apple Samsung ‘u geride bıraktı. İşte tüm ayrıntılar.

Apple Samsung ‘u Geride Bıraktı!

Apple Samsung

Evet, Samsung Ocak-Mart 2023 arasındaki satışların yüzde 35’lik devasa bir oranıyla bir numara. Ancak Apple yüzde 33’lük saygın bir pazar payıyla ikinciliğe çok yakın. Akıllı telefon satışları söz konusu olduğunda, Apple başka bir önemli bölgede Samsung’a yenildi. Daha da önemlisi, Galaxy telefon sevkiyatları 2022’nin ilk üç ayına kıyasla şaşırtıcı bir şekilde %16 düşerken, aynı dönemde iPhone satışları hemen hemen aynı kaldı.

Apple SamsungYaklaşık 7,7 milyondan 1 birim artışla 7,8 milyona yükseldi. “Zor ekonomik zamanlar” dan etkilenmeyen Apple’ın rakamları daha da etkileyici. Genel Batı Avrupa akıllı telefon pazarı 2022’nin 1. Çeyreği ile 2023’ün 1. Çeyreği arasında %13 düştü. Bu genel düşüşle tutarlı olarak, Xiaomi’nin sevkiyatları 4,2 milyondan 3,5 milyon adede düşerek pazar payında önemli bir düşüşe yol açtı. Çinli markanın şansına, vatandaşı Oppo dördüncü sırada daha da gerideyken, beşinci sıradaki TCL podyumdan çok uzaktaydı.

Apple Samsung

Geçtiğimiz yıllara kıyasla bu verileri değerlendirdiğimizde ise, Apple’ın önemli bir ivme kazandığını ve ürün yelpazesinin daha dar olmasına rağmen bazı bölgelerde Samsung’u geride bırakacağını öngörüyoruz. Tabii ki markaların stratejik hamleleri de bu kararların belirlenmesinde önemli bir rol oynayacaktır.

İlgili Haberler

>> Tesla Elektrikli Araçlarda Kullanılan İnovatif Teknolojiler