Google Play Store Yeni Özellik Kazanıyor: Veriler Güvence Altında

Google Play Store yeni

Google Play Store yeni özellik ile kullanıcıların karşısına geçiyor. Bu yeni özellik verileri güvence altına alacak. İşte merak edilen detaylar.

Günümüzün en çok kullanılan uygulama mağazaları içerisinde yer alan Google Play Store bazı yeniliklerle birlikte kullanıcıların karşısına çıkıyor. Android işletim sistemini kullanan akıllı telefonların vazgeçilmezi olarak bilinen bu uygulama mağazası verileri güvencede tutmayı amaçlıyor.

Apple tarafından uzun bir süredir devam ettirilen propagandayı biliyorsunuz. Şirket verilerin güvence altında olduğunu ve iOS işletim sistemi kullananların güven içerisinde uygulamaları kullanabileceğini söylüyor. Şimdi ise Android benzer gelişmelere imza atmak istiyor. Android işletim sistemi kullanan kişilerin güvende olmaları için bazı yeni özellikler geliyor.

Google Play Store yeni özellik alıyor

Konuyla ilgili ortaya çıkan son detaylara göre artık Google Play içerisinde yer alan uygulamalar hangi verileri kullandığını gösterecek. Google tarafından eklenen bu yeni özellik ile birlikte veri güvenliğinin en üst düzeye çıkarılması amaçlanıyor. Play Store mağaza içerisinde yer alan uygulamaların analizini herkese açıyor.

Google Play Store yeni

Normal şartlarda Google Play Store uygulamalarını kullanan kişiler ne yazık ki ne kadarlık bir verinin kullanıldığını göremiyordu. Hatta uygulamaların veri kullanıp kullanmadığı bile net olarak görülemiyordu. Ancak yeni geliştirilen bu özellik ile birlikte artık kullanıcılar rahatlıkla bunu görebilecek. “Veri güvenlik” kısmında hangi verilerinizin kullanıldığı rahatlıkla incelenebilecek.

Verilerin hangi amaçla alındığı belirtilecek

Google özellikle son dönemlerde şaşırtmaya devam ediyor. Mağazada yer alan veri güvenliği bölümünden size ait olan verilerin hangi amaçla kullanıldığını görmeniz mümkün olacak. 20 temmuz 2022 tarihine kadar bütün uygulama geliştiriciler bu özelliği aktif hale getirmek zorunda. Aksi halde Google uygulamaları listeden bile kaldırabilir.

Apple tarafından geliştirilen iOS işletim sisteminde bu tür uygulamalar uzun bir süredir kullanılıyordu. Şimdi ise Android veri güvenliği için benzer özelliklere yer veriyor.

İlgili Haberler:

>> Google Aramaları Algoritma Değişikliği İle Karşı Karşıya: Eskisi Gibi Olmayacak

>> Artık Arama Kaydı Uygulamaları Google Play Store’da Olmayacak: İşte Sebebi!