WD Blue SN570 NVMe SSD İle Hem İş Hem De Eğlence İçin Yüksek Performans!

WD Blue SN570 NVMe SSD, ufak ama oldukça güçlü tanımının yakıştığı cihazlardan. İster eğlence, isterseniz de profesyonel hayatınızda tercih edebileceğiniz bir seçenek.

SSD depolama birimleri, bildiğiniz gibi son yıllarda teknoloji severlerin sıklıkla tercih ettiği teknolojiler arasında yer alıyor. Zira bu ürünler, klasik mekanik disklere kıyasla hem sessiz çalışıyor hem de okuma ve yazma tarafında ciddi performans artışları sunuyor. Günümüze geldiğimizde ise, SSD depolama birimleri için “NVMe” ibaresinin de çok önemli olduğunu ve artık bir nevi eski sayılabilecek SSD ürünlerine kıyasla daha iyisini sunabildiğini söyleyebiliriz.

Peki ama “NVMe” de nedir?

NVMe, güncel SSD depolama birimleri için tasarlanan bir iletişim arayüzü ve sürücü olarak kısaca tanımlanabilir. Eski tip ürünlere kıyasla daha performanslı çalışabilen destekli ürünler, aynı zamanda daha uzun süre çalışmayı da mümkün kılıyor.

Doğrudan sistem CPU’suyla bağlantı kuran ve bu sebeple de aradaki aracı detayları ortadan kaldıran NVMe; gerek iş, gerek okul, gerekse de oyun dünyanız için göz önünde bulundurmanız gereken teknolojilerden bir tanesi ve bu yazımızda bahsedeceğimiz WD Blue SN570 SSD de bu kapsam dahilinde bulunuyor.

WD Blue SN570 SSD, farklı depolama seçenekleri, kolay kullanım ve yüksek performans sunuyor

WD Blue SN570 NVMe SSD, dört farklı depolama seçeneğine sahip:

250 GB, 500GB, 1TB ve 2TB. Arayüz olarak PCIe Gen3 x4 NVMe v1.4 sunuluyor

Biz, 500GB kapasiteli olanı deneyimliyoruz ve özellikle ofiste, yüksek çözünürlüklü videoların düzenlenilmesi ve yüksek boyutta dosyaların kopyalanması gibi konularda tatmin edici sonuçlar elde ediyoruz. Özellikle de kopyalama ve render gibi süreçlerin kısalıyor olması sevindirici.

WD Blue SN570 ‘yi kullanabilmek için PC’nizde M.2 2280 port olması gerekiyor. Ne bir kablo karmaşası ne de yer sorunu yaşıyorsunuz. Ürün zaten ince ve ufak boyutlarda ve adeta “tak çalıştır” olarak yerleştirip kullanmaya başlayabiliyorsunuz. 2.38mm kalınlıkta ve 6.5 gram ağırlıkta bir üründen söz ediyoruz.

WD Blue SN570 NVMe SSD İle Hem İş Hem De Eğlence İçin Yüksek Performans!

Ürün, okuma tarafında saniyede 3,500MB, yazma tarafında da 2,300MB değerini görebiliyor.

Tabii her PC sisteminde okuma ve yazma tarafında, verilerde farklılıklar olacaktır, ancak “yüksek performans” sizi tatmin edecektir. Birkaç örnekleme yapacak olursak…

Günümüzde 4K video içerikler yaygınlaşıyor. Bu içeriklerin kopyalanması ve çalıştırılması tarafında fayda gösterecektir.

İyi bir SSD disk, yüksek yükleme boyutlarına sahip oyunların daha hızlı kurulması ve oyun esnasında bölüm yüklenmesi, harita detaylarının daha hızlı yüklenilmesi konularda ön plana çıkacaktır.

Ve yüksek depolama kapasiteli bir disk iyidir, ama yüksek depolamalı bir SSD disk daha iyidir. Zira bir tanesinde çok fazla dosya depolamanıza rağmen düşük okuma ve yazma hızları varken SSD tarafında hem kapasite hem de kullanım tarafında tatmin edici sonuçlar alabilirsiniz.

5 yıllık sınırlı garanti kapsamı da sunan WD, aynı zamanda ürünün diğer pek çok diske kıyasla daha sağlam olduğunu ve bu sayede endişe etmeden kullanılabileceğini belirtiyor.

Ek olarak verilerin güvenliği için bir veri yedekleme yazılımı da sunuyor. Detaylar için Acronis True Image yazılımının resmi websitesine göz atabilirsiniz.

Tabii cihazın sağlamlığını onaylayabilmek ya da farklı bir görüş bildirebilmek için yıllarca kullanmak gerekiyor, bunu da hatırlatıcı bir not olarak belirtelim. Şu an bu kadar uzun süreli bir deneyime sahip değiliz.

Son olarak da gelelim fiyat konusuna. Ürünün 500GB kapasiteli versiyonu, ülkemizde 900 TL satış fiyatı etiketiyle bulunabiliyor.

İlgili Haberler

>> Samsung Galaxy S22 FE Bu Sene Gelmeyecek: İşte Sebebi!