Artık Arama Kaydı Uygulamaları Google Play Store’da Olmayacak: İşte Sebebi!

Arama Kaydı Uygulamaları

Arama kaydı uygulamaları Mayıs itibariyle Google Play Store’dan kaldırılacak. Artık aramalarımızı kaydetmek mümkün olmayacak. İşte sebebi.

Bildiğiniz üzere akıllı telefonlarda arama kaydını almak mümkün. Bu bazen markanın kendi arayüzünde bulunan özellik sayesinde gerçekleşebiliyorken, bazen ise üçüncü parti tarafından oluşturulan uygulamalar ile bu kayıt yapılabiliyor.

Xiaomi ve Oppo telefonlarına baktığımızda kullanılan MIUI ve ColosOS arayüzlerinde arama kaydını, hiçbir uygulama yüklemeden yapmak kolaylıkla mümkün hale gelmekteydi. Fakat farklı marka akıllı telefon kullanan kullanıcılar, Google Play Store üzerinden uygulama yüklemek zorunda kalıyordu. İddialara göre önümüzdeki ay itibariyle arama kaydı uygulamaları kaldırılacak. İşte ortaya çıkan tüm ayrıntılar.

Artık Arama Kaydı Uygulamaları Google Play Store’da Olmayacak: İşte Sebebi!

Arama kaydı uygulamaları Android 10 ve sonrası için kaldırılacak. 11 Mayıs tarihinde Google, üçüncü parti ses akışını kaydetmek için kullanılan uygulamaları kaldıracak. Bunun temel amacı ise güvenlik ile alakalı. Bildiğiniz üzere genellikle Android tarafındaki akıllı telefonların güvenlik tarafında sorun yaşadığı iddia ediliyordu. Google ise bu duruma bir düzenleme getirdi. Artık hangi üçüncü parti uygulama olursa olsun aramalarımız kayıt altına alınamayacak.

Arama Kaydı Uygulamaları

Yasal olarak değerlendirdiğimizde kişisel verilerin korunması kanunu gereğince arama kaydı yapılmamasının doğru bir karar olduğunu söyleyebiliriz. Yani eğer siz kendi aramanızı kayıt etmek isteseniz bile, uygulamanın veri tabanında arama kayıtlarını kayıtlı kalacak. Bu yüzden siz kendi istediğiniz arama kaydına ulaşabilseniz bile sizin için önemli sorunlar teşkil edebilir. Bu yüzden Google’ın Play Store’da arama kaydedici uygulamalara son vermesinin mantıklı bir karar olduğunu söyleyebiliriz.

Google’ın aldığı Bu karar 11 Mayıs itibariyle gerçekleşecek. Yani 11 Mayıs’tan sonra indireceğiniz arama kaydedici uygulamalar kaldırılacak. Fakat eğer 11 Mayıs’tan önce arama kaydedici uygulamalar yüklediyseniz, bu uygulamalar telefonunuzda hala kullanılmaya devam edecek. Tabii ki APK olarak indirebilirsiniz. Bununla beraber eğer telefonunuzun arayüzünde arama kaydı özelliği varsa hiçbir sorun yaşamadan telefon görüşmelerini kaydetmeye devam edebileceksiniz.

İlgili Haberler

>> Gmail Bildirimleri Geç Saatlerde Gelmeyecek: Yeni Güncelleme Geldi

>> Yeni Xiaomi 12 Serisi Yeni Bir Cihazla Geliyor: İşlemci Gücü Ateş Edecek