Google Play Veri Hırsızı Uygulamaları Teker Teker Kaldırıyor: Kullandığınız Bir Uygulama Listede Yer Alabilir

Yemeksepeti kullanıcı verileri paylaşılmaya başlandı. Hatırlayacağınız üzere bu kuruluş siber saldırıya uğramıştı. Şimdi ise bilgisayar

Google Play veri hırsızı uygulamaları kendi platformunda istemiyor. Bu nedenle yeni önlemler alınarak uygulamalar listeden teker teker kaldırılıyor. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen tüm detaylara birlikte bakalım.

Google milyonlarca uygulamanın ana merkezi olarak biliyor. Android kullanan kişi sayısının fazla olması Google Play Store gibi uygulamaları önemli hale getiriyor. İşte tam da bu nedenle veri hırsızlarının en çok hedef olarak gördüğü alanlardan birisi de Google Play Store oluyor. Uygulama bunun farkında olduğu için sürekli olarak yeni önlemler alıyor.

Bu tür önlemler genellikle uygulamaları tespit etmekle başlıyor. Bazı platformlar çok ciddi miktarda kullanıcı verisi çaldığı için Google tetikte kalmak zorunda. Tüm uygulamalar taranıyor ve veri hırsızlığı yapma ihtimali yüksek olanlar değerlendiriliyor. Eğer gerçekten de kullanıcı verilerini çalma gibi bir faaliyetleri varsa tamamen siliniyor.

Google Play veri hırsızı uygulamaları istemiyor

Güvenilir ve milyonlarca kullanıcısı olan uygulamalar bile bazen kişisel verileri çalabiliyor. Yani durum sadece az kullanıcıya sahip uygulamalar için geçerli değil. Son olarak uygulanan bir sistem aslında kullanıcı verilerini elde etmenin çok kolay olduğunu gösteriyor. Uygulamada sürekli olarak reklam gösterilmesi taktiği kullanılıyor.

Google Play veri hırsızı

Kullanıcılar uygulamada reklam istemedikleri için her şeyi kabul edebilirler. Tam bu noktada uygulama kullanıcılara reddedemeyecekleri bir teklifte bulunuyor. Facebook üzerinden kendi uygulamalarını girmeleri halinde reklamların gösterilmeyeceği söyleniyor. Kullanıcılar bunu kabul ettikten sonra yeni bir sayfaya yönlendiriliyor. Buraya Facebook şifresini yazarak giriş yapmak isteyen kullanıcıların tüm bilgileri çalınıyor.

Veri hırsızları durmak nedir bilmiyor

Kullanıcıların bütün bilgilerini çalmak isteyen bilgisayar korsanları Facebook dahil olmak üzere her şeyi ele geçirebiliyor. Tüm bu kişisel veriler karanlık internet olarak adlandırılan ortamda yüksek fiyatlarla satılıyor.

Bu tür veri hırsızlıkları yapan uygulamalar içerisinde Inwell isimli uygulama yer alıyor. Onun hemen ardından bir fitness uygulaması olan Daily, kilidi tut uygulaması Lockit Master ve son olarak burçlar ile ilgili paylaşımlar yapan Horocope Pi. Bu uygulamaların tamamı Google Play Store platformundan silindi.

İlgili Haberler:

>> Bankalar ve Uygulamalar Hacker Saldırılarıyla Karşı Karşıya: Büyük Tedirginlik Var

>> En Büyük Anonymous Eylemleri: Onlar Sandığınızdan Çok Daha Tehlikeli (Video)