Google sağlık bilgilerini izinsiz mi topluyor?

Google sağlık

Google sağlık bilgilerini izinsiz topladığı iddiası ile karşı karşıya kaldı. Söylentilere göre; Google milyonlarca kişinin verisini toplamış.

Gizlilik ve güvenlik konusunda sıkça eleştiri oklarının hedefinde olan Google, bugün yine ilginç bir olay ile gündeme geldi. Wall Street Journal’a göre; Google, Amerikalıların ayrıntılı sağlık kayıtlarını izinsiz olarak toplamış.

WSJ’nin iddiasına göre; ABD’deki en büyük ikinci sağlık sistemi olan St. Louis merkezli Ascension, laboratuar sonuçları, teşhis ve hastaneye yatırma kayıtlarının yanı sıra hasta adlarıyla ve doğum tarihleriyle birlikte tüm sağlık geçmişini Google ile paylaşıyor.

WSJ ayrıca bu verilere 150’den fazla Google çalışanının direkt olarak görüntüleme yetkisinin olduğunu belirtiyor. Milyonlarca hastanın verisini izinsiz olarak toplayan ve işleyen Google’ın, bu verileri AI odaklı bir yazılım tasarlamak için topladığı söyleniyor.

Google sağlık

Bu olay mahremiyet istilası gibi görünse de; Sağlık Sigortası Taşınabilirliği ve Sorumluluk Yasası (HIPPA) verilerin toplanmasına ve sağlık adına geliştirilmesine izin veriyor. Google’ın yanında, Amazon, Apple ve Microsoft gibi şirketler de kendilerini sağlık alanında geliştirmek için bu verilere ihtiyaç duyuyor.

Yeni iPad Pro 3D sensör ile gelebilir!

Şimdilik Google cephesinden verileri izinli mi yoksa izinsiz mi topladığına dair bir açıklama gelmediğini belirtelim. Eğer veriler izinsiz toplanıyorsa Google’ın başının çok ağırayacağını söyleyebiliriz.