Google Yapay Zeka Şirketlerini Satın Almaya Başladı: Gerisini TikTok Düşünsün

Google Chrome güncellemesi

Dünyanın en büyük teknoloji devleri içerisinde yer alan Google yapay zeka şirketlerini satın almaya başladı. Özellikle son dönemlerde buna büyük bir ağırlık verdiğini görüyoruz

Google devasa birçok platform ile yarış halinde. Mesela Meta bunlardan sadece bir tanesi. Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformlarının içerisinde yer aldığı Meta avatar oluşturma gibi bazı özellikler kazanmıştı. Bu özellikler TikTok ve Snapchat tarafından yoğun olarak tercih ediliyor.

Google tarafına baktığımızda ise henüz bu konuda yeterli çalışmaların yapılmadığını görüyoruz. Şirket alter isimli bir yapay zeka girişimini satın alarak avatar alanında daha fazla yer edinmek istiyor. Alter isimli bu yapay zeka şirketi daha çok avatar oluşturulmasına yardım ediyor.

Google yapay zeka girişimini satın aldı

ABD’li teknoloji devi bugünlerde yapay zeka alanında çalışan şirketlere yatırım yapıyor. Alter bunlardan sadece bir tanesi. Yaklaşık olarak 100 milyon dolarlık bir ödeme ile şirketi satın aldığı ifade ediliyor. Bu platform sosyal medya kullanıcılarına ve markalara bazı avatarlar üretiyor. Ancak bu avatarlar yapay zeka üzerinden şekilleniyor.

Google yapay zeka

Bu tür yapay zeka destekli şirketlerin sayısı her geçen artıyor. Hatta günümüzde bu şirketlerin sayısında gözle görülür bir hareketlilik olduğunu görüyoruz. Mesela metaverse karakterlerini üreten şirketler bile kendisine yer bulmayı başarıyor.

Google için esas hedef TikTok

Konuyla ilgili ortaya çıkan detaylara baktığımızda Google için esas hedefin TikTok olduğunu görüyoruz. Bu platform ile mücadele etmek istediği çok açık olan Google böylece daha güçlü bir seviyeye ulaşmaya çalışıyor. Elbette bunu kendi platformunu daha eğlenceli yaparak gerçekleştirecek.

Google yapay zeka şirketlerinden bir tanesi olan Alter’i satın alarak ciddiyetini göstermiş oldu. Artık gözler TikTok gibi platformlara çevrildi. Onların buna nasıl bir cevap vereceği merakla bekleniyor. Konuyla ilgili gelişmeler geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> TCL’den Yıldız futbolcularla tanışma fırsatı! Başvuru Ücretsiz

>> Veeam Veri Koruma Trendleri Raporu 2022 işletmelerin acil veri korumaya ihtiyacı olduğunu ortaya çıkardı. Raporun Detayları Haberimizde…