Güneş Patlaması Elektronik Cihazları Bozabilecek Seviyeye Geldi

Güneş patlaması uzayda

Etkileri bakımından son derece büyük sorunlar yaratabilen güneş patlaması, elektronik cihazları bozabilecek seviyede. İşte konu ile alakalı merak edilen tüm detaylar.

Son 3 yıl en büyük güneş patlaması geçtiğimiz günlerde yaşandı. Bu durum sadece Güneş’i değil aynı zamanda dünya gibi birçok gezegeni etkiledi. Orta büyüklükte bir patlama olarak adlandırılan bu gelişme, etkileri değerlendirildiğinde üst seviye olabilir. Güneş gibi yıldızlar aralıklarla büyük patlamalar yaşayabilir ve bu durum genel bir etki yaratır.

Bildiğiniz üzere bilim insanları için Ay ve Güneş gibi yıldız ve gezegenler büyük önem taşımaya başladı. Daha önceden de önemli olan Güneş ve Ay, şu anda dünyayı yeniden anlayabilmek için büyük önem taşıyor.

Güneş patlaması elektronik cihazları devre dışı bırakabilir

SpaceWeather’dan Dr. Tony Phillips Güneş patlamalarının elektronik aletlerde ciddi sorunlar yaratabileceğini söyledi. Bilim insanları tarafından yapılan açıklamalarda, “Amatör telsiz operatörleri ve denizciler, 20 MHz’in altındaki frekanslarda tuhaf yayılma efektleri fark etmiş olabilir. 10 MHz’in altındaki bazı yayınlarsa hepten söndü” ifadelerine yer verildi.

güneş patlaması elektronik cihazları

Güneşte yaşanan patlamalar genellikle A, B ve C olarak isimlendirilir. Bu seferki patlama ise M seviyesindeydi. Yani en yüksek patlamadan bir seviye öncesi. Asıl kritik iddia ise burada başlıyor. Bilim insanları bu patlamanın etkisinin bazı bölümlerinin Güneş tarafından emilme ihtimali olduğunu söyledi. Böylesine yüksek bir güneş patlaması, elektronik cihazları durma noktasına getirebilir.

Dünyada bazen jeomanyetik fırtınalar yaşanabiliyor. Böyle zamanlarda internet kesintileri veya bilgisayar ve tablet gibi elektronik aletler çalışma sorunu yaratabiliyor. Bazen donma veya tamamen işlevsiz kalma gibi sorunlar bile ortaya çıkabiliyor. Bilim insanları bu tür sorunlar yaşamamak için Güneş patlamalarını önceden tahmin etmeye çalışıyor.

Yapılan açıklamalara göre, 25 temmuz 2021 tarihine kadar Güneş patlaması elektronik cihazları işlevsiz bırakmaya devam edecek. Özellikle de Temmuz ayı içerisinde bu durumun çok daha sert görülmesi bekleniyor. Sizin de elektronik aletlerinizde problem yaşanıyor mu? Yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Bilişim Teknolojileri STK’lar Platformundan Basın Açıklaması

>> MediaMarkt Türkiye çocuklara sürdürülebilir bir dünyanın önemini oyunla anlatacak