Microsoft’tan siber tehditlere karşı güvenlik zirvesi

Microsoft’tan siber tehditlere karşı güvenlik zirvesi

PAYLAŞ

Microsoft’un siber güvenlik çözümleri, örnek vakalar ve iş ortaklarının katılımı ile 14 Aralık’ta İstanbul’da düzenlenen Güvenlik Zirvesi ’nde ele alındı. 300’ün üzerinde katılımcının katıldığı etkinlikte siber dünyanın tehlikeleri ve kurumların siber güvenliği konuları ele alındı. Olası tehlikeleri karşı hazırlıklı olmanın önemi masaya yatırıldı.

Güvenlik Zirvesi etkinliğinde açılış konuşmasını yapan Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu; geleceğin başarısının, güvenliğin başarısına bağlı olduğuna dikkat çekerek, bugün güvenli bir teknolojik altyapının şirketler için sürdürülebilir büyümenin ön koşulu olduğunu vurguladı. Siber saldırıların her geçen gün giderek arttığını ve 2016 yılının ilk 3 ayında gerçekleşen siber saldırıların iş dünyasında 209 milyon dolar zarar verdiğini belirten Kansu; ülkemizde de internet altyapısını ve siber güvenliğin pamuk ipliğine bağlı olduğuna dikkat çekti.

Siber güvenlik gerek kamu gerekse özel sektörde bugün sıklıkla kulağımıza çalınan bir konu. Siber direnç ise pek çok kişi için yeni bir kavram olabilir. Farklı ama aynı derecede öneme sahip ve birbirini tamamlayan bu iki kavramın, bilişim güvenliği için ne anlama geldiğini size aktarmak isterim. Bu disiplinler, teknolojinin modern toplumumuzdaki hızlı evrimi ve giderek yaygınlaşmasıyla giderek daha önem kazanmaktadır. Siber güvenlik şimdilik siyaset ve iş liderleri tarafından siber dirençten daha fazla konu edilse de toplumlarımızın, ekonomilerimizin güvenliğini sağlamamız veya kronik streslere, akut şoklara dayanabilmemiz için biri olmadan diğeri asla yeterli olmayacaktır. Kurumların siber güvenlik yatırımları ne kadar önemli ise, saldırılar karşısında daha esnek, daha dirençli ve daha çabuk toparlayıp karşı koyabilmelerini mümkün kılan direnç sistemlerin inşa edilmesi de bir o kadar önemlidir. Çalışanlarla, süreç yönetimini ve teknolojiyi bir arada değerlendiren, kurumların kas gücünü belirleyen siber direnç senaryoların giderek daha önem kazanacağına inanıyoruz.”

Microsoft tarafından üç ayda bir yayınlanan Güvenlik İstihbarat Raporu’nda (SIR) yer alan bilgilere göre Türkiye; yüzde 40.3 kötü amaçlı yazılım bulunma oranı ile yüksek riske sahip ülkeler arasında yer aldı. Siber Tehdit Durum Raporu’na (CTM) göre Türkiye; Avrupa bölgesinde fidye yazılım saldırılarını en fazla yaşayan ülke durumundayken, dünyada ABD ve Brezilya’dan sonra üçüncü sırada yer alıyor.

Canon, Türkiye’deki bayisi MasDeha ’yı satın alıyor!

CEVAP VER