Helikopter İle Roket İndirdiler: Heyecan Dolu Dakikalar (Video)

Helikopter ile roket

Helikopter ile roket indiren şirket tarihe ismini altın harflerle yazdırdı. SpaceX markasının en büyük rakiplerinden bir tanesi olacaklar.

.

Uzay endüstrisi tarihinde hiç görmediği kadar hızlı bir şekilde büyüyor. SpaceX her ne kadar lider gibi görünse bile aslında onu koltuğundan edebilecek birçok şirket var. Bunlardan bir tanesi de hiç şüphesiz Rocket Lab girişimidir. Ortaya attıkları yeni bir fikir ile birlikte gelecekte uzay endüstrisini değiştirme ihtimalleri çok yüksek.

Yeni zelandalı bir mühendis olarak bilinen Peter Beck tarafından 2006 yılında kurulmuş olan Rocket Lab son derece önemli bir başarı ile gündeme geldi. Atmosferin hemen dışına taşıdığı yükü bırakan bir roket onun kurduğu şirket tarafından helikopterle yakalandı. Hemen ardından roketin başarılı bir şekilde yere inişi sağlandı.

Helikopter ile roket yakalandı

Rocket Lab günümüzün en önemli teknoloji ve uzay markaları içerisinde yer alıyor. Atmosferin dışına yük taşınması için kullanacak olan roketler üreten bu şirket aynı zamanda o roketleri yere indirebiliyor. Elon Musk tarafından kurulan SpaceX ise bundan daha farklı bir yol izliyor.

SpaceX operasyon maliyetlerini azaltabilmek için roketlerin tekrar kullanımını sağlıyor. Fakat bu roketler yeryüzüne kendiliğinden iniyor. Herhangi bir uydu veya kapsülün uzaya taşınması için yüz milyonlarca dolarlık harcama yapılması gerekiyor. Fakat yeniden kullanılabilir roketler ile birlikte sadece yakıt masrafının karşılanması gerekiyor. Ancak roketlerin tekrardan yere inebilmesi için çok ciddi bir teknoloji ve yazılım harcaması yapıldı.

Rocket Lab basit bir şekilde hizmet veriyor

Bu şirket son derece basit bir şekilde uzay hizmetleri veriyor. Roketler uzay kargosunu bıraktıktan hemen sonra dünyaya düşüşe geçiyor. Özel yapım bir paraşüt açan bu roketler özel bir helikopter ile havada yakalanıyor. Böylece yere çakılmadan başarılı bir şekilde indirilmeleri sağlanıyor.

Bu girişim oldukça düşük bir maliyetle uzay hizmeti veriyor. Önümüzdeki yıllarda uzay yarışında en güçlü markalar arasında yer alacak.

İlgili Haberler:

>> Tesla Roadster Aracı Roket Motoru Kullanırsa Ne Olur: Cevabı Videoda (Video)

>> Galaxy S22 Tanıtım Videosu Büyük Beğeni Kazandı: Apple’a Roket Attı

. . . . .