HPE Frontier ile endüstride artan rekabete Exascale ölçeğinde hız

Süper bilgisayarlar küresel inovasyonun gerçekleşmesi, endüstrinin rekabet gücü kazanması ekonomik büyüme için hayati öneme sahip. Bu noktada hız, çok kritik bir rol oynuyor. Exascale ölçeğinde hız, etkileşimlerin daha doğru bir şekilde modellenmesinden ve simülasyonundan, fiziksel, biyolojik, kimyasal ve moleküler seviyeye dek uzanan problemleri daha hızlı çözen, daha önce mümkün olmayan bilimsel bir bakış açısının önünü açıyor.

Hewlett Packard Enterprise HPC, AI & Labs Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Justin Hotard’a göre devletler ve kurumlar dünyanın karşı karşıya olduğu en zorlu sorunları çözmek, toplumsal, çevresel ve ekonomik ölçekte muazzam etkileri hayata geçirmek için süper bilgi işlem çözümlerinden destek alıyor. Hotard şöyle konuştu: “Süper bilgi işlem, büyük veri kümelerinin işlenmesini, eğitilmesini ve depolanmasını gerektiren ölçeklenebilir yapay zekâyı etkinleştirmek açısından kritik öneme sahip. Bu yetenekler, sonuçları doğru bir şekilde tahmin etmek ve daha iyi kararları, daha hızlı almamıza yardımcı olmak için gereken makine öğrenimi modellerini oluşturmamıza olanak tanıyor.”

Hotard sözlerine şöyle devam etti: “Küresel bir virüs hakkındaki bilgimizi artırmaya ve onunla savaşmak için yeni aşıların keşfini hızlandırmaya yardımcı olmak için ihtiyaç duyduğumuz şey hızdır. Kasırganın yönünü tahmin ederek insanları güvenli bir şekilde tahliye etmemizi, böylece daha fazla hayat kurtarmamızı sağlayan şey de hız. Evlerimize ve şehirlerimize güç sağlamak için güneşten, rüzgârdan, sudan ve belki de yakında nükleer fizyondan daha fazla temiz enerjiyi verimli bir şekilde elde ederek, sürdürülebilir bir gelecek yaratmanın yollarını bulmamıza yardımcı olacak olan da hız.”

HPE, problemleri saniyede 1,000,000,000,000,000,000 adet, yani 1018 adet hesaplamayla çözerek hız bariyerinde önemli bir aşamayı geride bırakıyor. Bu, BT sektörü için Ay’a inmeye eşdeğer büyüklükte bir adım.

Dünyanın ilk ve en hızlı exascale süper bilgisayarı Frontier ile exascale çağını keşfetmek…

HPE tarafından ABD Enerji Bakanlığı’nın Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı için üretilen Frontier süper bilgisayarıyla bu yıl başlayan exascale çağının hızı ve yetenekleri, küresel araştırmacıların, bilim insanlarının ve mühendislerin varlığının bile farkında olmadığı soruları yanıtlamasına olanak sağlıyor.

Bilim insanları ve araştırmacılar Frontier’in yardımıyla şimdiden ilk sonuçları ve bilimsel atılımları ortaya koymaya başladılar. Bunlar bazı COVID-19 mutasyonlarının neden diğerlerinden daha bulaşıcı olduğunu anlamayı, ticari amaçlarla yaygın olarak kullanılan radyasyona dayalı teknolojilerin verimini artırmak için daha fazla enerji ortaya koyan plazma hızlandırıcıları geliştirmeyi sağlayacak bilgileri zenginleştirmeyi amaçlıyor.

Örnek araştırmalar arasında şunlar yer alıyor:

  • Tüm COVID-19 mutasyonlarının ve bulaşıcılığının keşif analizi 6,3 kat hızlandı. Büyük miktarda genomik veriyi analiz etmeye odaklanan bu projede Frontier, belirli mutasyonların virüsü nasıl daha bulaşıcı hale getirdiğini anlamak için tüm COVID-19 genom türleri üzerinde analiz oluşturdu.

Yapılan analizler, dünyanın belirli bölgelerinde belirli türleri öne çıkaran on binlerce varyasyon olduğunu ortaya çıkardı. Bilim insanları ayrıca keşif süresini bir haftadan bir güne indirerek 6,3 kat hızlandırdı.1

  • Lazer tabanlı elektron hızlandırıcıların tasarımını geliştirerek nükleer füzyon sürecini hızlandırmak. Bilim insanları Frontier’i diğer üst düzey süper bilgisayarlarla birlikte kullanarak, plazma hızlandırıcıların simülasyonlarını altı yıl öncesine kıyasla 500 kat daha hızlı yapabildiler. Plazma hızlandırıcılar, elektronlar, pozitronlar ve iyonlar gibi yüklü parçacıkları ve nükleer fizyon olarak da bilinen atomu parçalama sürecini hızlandırmak için kullanılıyor.

Parçacık hızlandırıcılar günümüzde radyasyonla kanser tedavisinden bilgisayar yongaları için yarı iletkenler üretmeye kadar bir dizi ticari amaç için kullanılıyor.

  • Graf AI yardımıyla biyomedikal literatürü erişilebilir hale getirerek hasta tanısını hızlandırmak. Araştırmacılar, hastaların teşhis ve tedavisini iyileştirmeye yardımcı olmak için biyomedikal bilgilerin daha kolay taranmasını sağlayan açıklamalı metin veri tabanlarından grafiksel ifadeler oluşturdular.

Exascale, daha iyi, daha güvenli ve daha verimli ürünler üretmeye yardımcı olacak

Frontier gibi exascale ölçeğindeki sistemler 3M, Boeing, General Electric (GE), General Motors ve Procter & Gamble gibi ticari kuruluşların daha iyi ve daha güvenli ürünler tasarlamalarına olanak sağlayacak.

Havacılık, enerji ve sağlık alanlarında bir asırdan fazla uzmanlığa sahip olan dünyanın lider şirketlerinden GE Research, “Uçuşun Geleceği” stratejisinin bir parçası olarak havacılığı dönüştürmek için Frontier’i kullanmayı planlıyor. GE araştırmacıları, fiziksel test süreci öncesinde yeni nesil jet motorlarının performansını, güvenliğini ve verimliliğini tahmin etmek için hesaplamalı akışkanlar dinamiğini exascale düzeyinde modellemeyi ve simüle etmeyi planlıyor. Bu Ar-Ge yaklaşımı, ürünün tasarımını, geliştirme sürecini ve pazara sunma süresini büyük ölçüde hızlandıracak.

Bu araştırmanın bir parçası olarak GE’nin projesinin ana hedeflerinden birini, sıfır CO2 emisyonlu bir yakıt olan hidrojeni yeterince kullanabilen jet motorları tasarlamak ve bu sayede sürdürülebilirliğe katkıda bulunmak oluşturuyor.

Exascale ile yeni bir bilimsel keşif ve mühendislik çağı başlıyor

Süper bilgi işlemin ekonomik büyümeyi yönlendiren, ulusal güvenliği ve savunmayı güçlendiren sektörler için Ar-Ge ve inovasyonu desteklemede oynadığı kritik rol göz önüne alındığında, exascale ile sunulan hesaplama gücü, devletlerin ve kuruluşların rekabetçi kalmak için ortaya koydukları çabalara daha fazla yardımcı olacak.

Exascale dönemi, yeni nesil teknolojileri besleyecek ve inovasyona temel oluşturan mühendislik atılımlarını mümkün kılacak. Exascale’in sağladığı teknolojik avantajlar arasında şunlar yer alıyor:

  • Gerçekçi modellere ulaşmak için modelleme ve simülasyonu geliştirme 
  • Çözümsüz olanı çözmek için büyük ölçekli yapay zekâdan yararlanma – Kullanıcılar, sunulan üst düzey performansla 4,5 kat daha hızlı ve 8 kat daha büyük yapay zekâ modelleri oluşturarak öngörülebilirliği artıran ve keşif süresini hızlandıran daha fazla veriyi eğitmeye fırsat bulacak. Bu modeller, büyük ölçüde zekânın kilidini açmak için kullanılan doğal dil işleme ve bilgisayar görüşü gibi alanlardaki tekniklerin geliştirilmesine yardımcı olacak.
  • Kuantum teknolojisindeki gelişimi hızlandırma – Süper bilgi işlem, hesaplama avantajının kıyaslanmasında değerli bir araç olmaya devam ediyor. Exascale’in sunduğu bilgi işlem gücü, araştırmacıların kuantum uygulamalarını olgunlaşana kadar erken aşamada test ve optimize etmelerine olanak tanıyacak.

Exascale dönemi farklı sektörlere büyük faydalar sağlayacak

Exascale dönemi ilaç şirketleri için ilaç keşfini hızlandırmak, kritik stok eğilimlerini tahmin etmek, finansal hizmet kuruluşu için dolandırıcılık tespitini önlemek, daha güvenli araçlar inşa ederek piyasaya sürmek, araba kazalarını simüle etmek gibi uygulamalarla sektöre büyük faydalar sağlayacak.

HPE, Frontier’i tasarlamak ve oluşturmak için kullandığı üst düzey süper bilgi işlem teknolojilerinin unsurlarını daha küçük parçalar veya HPE GreenLake platformu aracılığıyla hizmet biçiminde sunarak bunu gerçeğe dönüştürüyor.

İlgili Haberler

>> HPE Alletra 5000, operasyonları baştan uca basitleştirerek daha iyi bulut deneyimi sağlıyor