Huawei 39 Milyarı Aşan Satış Geliri Elde Etti


Teknoloji devi Huawei 2013 yılına ait, KPMG tarafından denetlenmiş finansal sonuçlarını açıkladı. 2013 yılında, tüm iş gruplarında büyüme gösteren Huawei’nin küresel satış geliri dolar bazında yüzde 11.6’lık artış göstererek 239 milyar Çin Yuan’ına ulaştı.   

Küresel bilgi ve iletişim teknolojileri şirketi Huawei, açıkladığı 2013 denetlenmiş finansal sonuçlarında rekor düzeyde satış geliri ve net kar düzeylerine imza attı. Huawei’nin finansal performansı 2013 yılı boyunca tüm iş gruplarında güçlü sonuçlar ve büyümede de ivme gösterirken, 2013 yılında küresel satış geliri, Yuan bazında önceki yıla göre yüzde 8,5’lik rekor artış elde ederek, 239 milyar Yuan’a ulaştı, net karı ise 21 milyar Yuan oldu. Dolar bazında değerlendirildiğinde, Huaewi’nin küresel satış geliri önceki yıla göre yüzde 11.6’yla rekor düzeye ulaşarak 39 milyar doları aşarken, net karı 3 buçuk milyar dolar oldu.

Huawei’nin 2013 yılı denetlenmiş finansal sonuçlarını açıklayan Huawei Dönüşümlü CEO’su Eric Xu “küresel makro ekonomik görünümün, bilgi, iletişim teknolojileri endüstrinin olumlu gelişiminin etkisiyle ve şirketin etkin stratejileri sayesinde, Huawei olarak 2013 hedeflerimizi yakalamayı başardık” dedi.

Huawei

Huawei’nin dünyayla maksimum düzeyde bağlantı içerisinde olduğunu vurgulayan Xu, “Bu seviyedeki bağlantının iki sonucu var. Birincisi, 170’ten fazla ülke ve bölgede, bilgi iletişim teknolojileri kurularak, tüm dünyada 3 milyardan fazla insanın dünyaya bağlanmasına, her zaman her yerde bilgiye kolayca ulaşıp paylaşmasına yardımcı oluyoruz. İkincisi ise, bu birbirine bağlı dünya, siyaseti, ekonomiyi, iş dünyasını ve üretimi inanılmaz bir hız ve bir güç olarak yeniden şekillendiriyor” dedi.

Huawei’nin tüm dünyadaki etkin varlığı, operatör ağları, kurumsal çözümler ve tüketiciye yönelik iş birimlerinde sürekli büyümenin sağlanmasına yardımcı olduğunun altını çizen Xu, sözlerine şöyle devam etti:

“2013 yılında, Huawei’nin operatör ağları iş grubu 166,5 milyar yuan satış gelirine imza atarak, sağlam bir performans sergiledik. Bu oran, yıldan yıla yüzde 4 artışa karşılık geliyor.

Kurumsal ve tüketici iş gruplarında ise rekor düzeyde artış gerçekleştirdik ve kurumsal çözümler iş grubunda yüzde 32.4, Huawei cihazlarının yer aldığı tüketici iş grubu ise yüzde 17.8 oranında büyüyerek, sırasıyla 15,5 milyar yuan ve 57 milyar yuan seviyesine ulaştı.

2013 yılında gelirlerinin yüzde 65’inin Çin dışındaki pazarlardan elde eden Huawei’nin, Çin’deki geliri ise 84 milyar yuana ulaşarak önceki yıla göre yüzde 14.2 artışa imza attı.

Huawei’nin göz dolduran küresel büyümesinin arkasında sürekli inovasyon yatıyor. Sadece 2013 yılında, Huawei’nin Ar-Ge yatırımları 30.7 milyar Yuan’a (5.06 milyar Dolar) ulaşarak, satış gelirinin yüzde 12.8’ini buldu.”

Huawei’nin toplam Ar-Ge yatırımlarının son 10 yılda 151 milyar Yuan’ı geçtiğini belirten Xu, Huawei’nin inovasyon stratejisinin müşteri ihtiyaçlarını baz aldığını ve bilgi iletişim teknolojilerindeki lider konumunu sürdürmek için, şirketin inovasyon çalışmalarını önümüzdeki senlerde temel bilim ve mühendislik teknolojilerine artarak devam ettireceğini ifade etti.

Huawei’nin önümüzdeki dönemde uygulayacağı kurumsal stratejilere dair ipuçları veren Xu, geçtiğimiz sene Bilgi ve İletişim Teknolojileri sektöründeki ürün ve çözümlerdeki yakınsamaya, yani geleceğe uyum sağlama adına Huawei SoftCOM ağ mimarisini duyurduğunu ve bu şekilde bilgi ve iletişim teknolojileri etrafında şekillenen ürün ve hizmetler sunmayı hedeflediklerini söyledi.