Huawei Apple’ı Geride Bıraktı – Tablet Pazarında Son Durum

Huawei Apple'ı geride bıraktı

Yaşanan zorlu mücadelenin ardından Huawei Apple’ı geride bıraktı. Huawei ve Apple arasındaki kıyasıya rekabetin galibi bu yıl Huawei oldu. Ambargolara rağmen büyük bir başarı elde eden Huawei, tablet pazarında Apple’ı geçerek liderliğe yükseldi. İşte detaylar…

Huawei, 2023 yılında Çin’de tablet satışlarında büyük bir atılım yaptı. Geçtiğimiz yıl yüzde 25,7 pazar payına sahip olan şirket, bu yıl pazar payını yüzde 36,3’e çıkararak en çok satan tablet markası oldu. Bu başarı, Huawei’nin zorlu ambargo koşullarına rağmen güçlü bir şekilde büyümeye devam ettiğini gösteriyor.

Huawei Apple’ı Geride Bıraktı: Apple’ın Düşüşü

Geçtiğimiz yıl Çin’de en çok satan tablet markası olan Apple, bu yıl ikinci sıraya geriledi. 2023’te yüzde 34,9 pazar payına sahip olan Apple, 2024’te yüzde 24,4’e düştü. Bu düşüş, Apple’ın Çin pazarında yaşadığı zorlukların ve rekabetin ne kadar sert olduğunu gözler önüne seriyor.

Listede üçüncü sırada yer alan Xiaomi, yüzde 13,2 pazar payına sahip. Geçtiğimiz yıl bu oran yüzde 15,1 idi, bu da Xiaomi’nin bir miktar pazar kaybettiğini gösteriyor. Honor ise yüzde 8,5 pazar payı ile dördüncü sırada yer alıyor. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde yüzde 9,6 pazar payına sahip olan Honor, bu yıl bir miktar geriledi.

Huawei Apple'ı geride bıraktı

Lenovo’nun Stabil Performansı

Beşinci sırada yer alan Lenovo, yüzde 4,7 pazar payı ile istikrarlı bir performans sergiliyor. Geçen yıl yüzde 4,6 olan pazar payını yüzde 0,1 artıran Lenovo, tablet pazarında hala önemli bir oyuncu olduğunu kanıtlıyor.

2024’ün ilk çeyreğinde 2,59 milyon satışla Çin’in en çok satan tablet markası olan Huawei, Apple’ı geride bırakarak büyük bir zafer elde etti. Huawei’nin bu başarısı, şirketin stratejik hamlelerinin ve ürün kalitesinin bir sonucu olarak görülüyor.

Huawei’nin Apple’ı geçerek Çin tablet pazarında liderliğe yükselmesi, rekabetin ne kadar sert olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor. Önümüzdeki süreçte markaların nasıl bir performans sergileyeceği merakla bekleniyor. Huawei’nin bu başarısının diğer markaları nasıl etkileyeceğini ve pazardaki rekabetin nasıl şekilleneceğini hep birlikte göreceğiz. Siz bu gelişmeler hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Haberler:

>> iPhone 16 Pro Ekranı Apple’ın En Gelişmiş Paneli Olacak!