Huawei, Federal İletişim Komisyonu ‘na dava açtı! Her Şeyi Zaman Gösterecek

Huawei ambargo
Google News Abone Ol

Huawei, Federal İletişim Komisyonu ‘nun (FCC) “güvenlik tehdidi” tanımına itiraz eden bir dava açtı. The Wall Street Journal’a göre Huawei geçen yıl FCC’nin şirketine ulusal güvenlik tehdidi olarak tanımladığı bir karara itiraz etmek için dava açtı.

Bu davanın, Çinli üreticinin Başkan Trump ‘ın görev süresi boyunca şirkete getirilen bazı kısıtlamaları kaldırmaya çalışması nedeniyle ortaya çıktığı düşünülüyor.

Huawei, Federal İletişim Komisyonu ‘nun kurumsal yetki alanını aştığını düşünüyor

Pazartesi günü açılan davada şirket, Federal İletişim Komisyonu ‘nun karar verme yetkisini aştığını iddia ediyor. FCC ‘nin kararı Huawei ‘yi ulusal güvenlik tehdidi olarak etiketlemenin yanı sıra, ABD operatörlerinin Huawei ‘den ağ ekipmanı satın almak için ajansın Evrensel Hizmet Fonuna erişmesini de engelliyor.

Ajansın sözcüsü konuyla ilgili şu açıklamayı yapmış durumda:  “Geçen yıl FCC, birkaç ABD ulusal güvenlik kurumu tarafından geliştirilen önemli bir kanıta dayanarak Huawei ‘yi ulusal güvenlik tehdidi olarak tanımlayan bir karar aldı. Bu kararı savunmaya devam edeceğiz.Huawei, Federal İletişim Komisyonu

Bilindiği gibi, eski ABD Başkanı Trump, Çin hükümetinin Huawei ‘nin ağ ekipmanlarını görevde olduğu dört yıl boyunca Amerika Birleşik Devletleri ve müttefikleri hakkında casusluk yapmak için kullanabileceğini iddia etmişti. Ancak bu iddia ile ilgili herhangi bir resmi kanıt sunulmamıştı.

Huawei davayı açtıktan birkaç saat sonra konu hakkında açıklamalarda bulundu. Huawei kurucusu Ren Zhengfei gazetecilere verdiği demeçte, Başkan Biden ile telefonda konuşma şansını memnuniyetle karşılayacaklarını ifade etti. Zhengfei, “ABD şirketlerinin Çin ekonomisiyle birlikte gelişebilmeleri için birçok ABD bileşenini, parçasını ve makinesini satın alabileceklerini umuyoruz” dedi.

Davanın detayları hakkında ise henüz bir açıklama yapılmış değil. Şimdi her iki taraftan da dava içeriği konusunda açıklama yapılması bekleniyor. Tabii ki ABD’nin tutumu konusunda sadece Huawei değil başka yabancı firmaların da çekincesi bulunmakta. ( ABD dışındaki firmalar). Bu ve bunun gibi yaklaşımların mahkemelerde çözülmesi uzun uzadıya zaman alıyor. Bu davanın sürecini de sizler için takip edeceğiz. Fakay yakın bir sürede sonuçlanması pek mümkün değil.

Davanın kaderi önümüzdeki günlerde netleşecek. Federal İletişim Komisyonu ‘nun bu kararına karşı Huawei’nin tavrını nasıl değerlendiriyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle aşağıdaki diyolog kutusu üzerinden paylaşabilirsiniz.

İlgili haberler

>> Huawei Ar-Ge yatırımında dünyanın en iyi üç şirketi arasında


CEVAP VER