Şaşırtan Dolar Tahmini Gündeme Oturdu: Elektronik Cihaz Fiyatları Düşecek Mi?

şaşırtan dolar tahmini
Google News Abone Ol

HSBC tarafından ortaya atılan şaşırtan dolar tahmini büyük dikkat çekti. Kimse böyle bir tahmin beklemiyordu. Hadi gelin konuyla alakalı tüm detaylara birlikte göz atalım.

Türkiye’de son zamanlarda döviz çok sert bir şekilde yükseliş kazandı. Dolar ve euro kurunun böylesine yüksek seviyelere ulaşması herkesi zor durumda bıraktı. Özellikle elektronik alet fiyatlarında korkunç taban fiyatlar ortaya çıktı. Durum böyle olunca vatandaşta endişe hakim oldu.

2021 yılı ile birlikte döviz kurunda bir miktar gerileme görüldü. Böylece yıl sonuna kadar olumlu tahminler yapıldı. Ancak işin asıl tuhaf tarafı elbette bu değil. Herkes dövizin yükseleceğini düşünüyordu. Daha doğrusu 2021 yılına doğru hiç yükselmese bile yine de 7,2 seviyelerinde kalacağını tahmin etti.

Şaşırtan dolar tahmini bilgisayar ve akıllı telefon fiyatlarına yansır mı?

Merkez Bankası son dönemlerde sıkı para politikası sergiliyordu. Ayrıca cari açık da bir miktar düşüş görülmesi ve yerli insanların dolar alımında frenleme yaşaması işleri farklı bir noktaya taşıdı. Böylece dolar kurunda bir miktar gerileme görüldü. HSBC ise konuyla ilgili net bir açıklama yaptı.

şaşırtan dolar tahmini
Yapılan açıklamaya bakıldığında bu kurumun aslında beklenmeyen bir tahmin yürüttüğü görülüyor. Buna göre HSBC dolar tahminini 2021 yılının sonu için 6,50 olarak revize etti. Şaşırtan dolar tahmini, “Bize göre şeffaf, uygun bir döviz alım programı TL aleyhine etki yaratmaz” ifadeleri ile açıklandı.

Bu fiyatların çok yüksek bir ihtimalle akıllı telefon ve bilgisayar fiyatlarına yansıyacağı tahmin ediliyor. Bildiğiniz üzere bu cihazlar bizlere dolar ve euro üzerinden geliyor.

Dolar tahmini teknoloji sektörünü canlandırabilir

Türkiye’de teknoloji sektörü ilginç bir kördüğüm halini aldı. Vergilerin artırılması ile birlikte bilgisayar, tablet ve akıllı telefon gibi cihazları alamayan vatandaşlar ve şirketler sıçrama yakalayamadı. Elbette bunun en büyük nedeni döviz kurundaki artıştı.

HSBC tarafından yapılan açıklamalara bakıldığında olumlu bir tablo ortaya çıkıyor. Peki sizce de döviz kurundaki gerileme senaryorsu gerçekleşebilir mi? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> 60 Yatırıp 3200 Kazandı: Borsa Yatırımcısı Bakın Neye Yatırım Yaptı!

>> Bitcoin Fiyatı Yükselecek Mi Azalacak Mı: İşte Son Yaşanan Gelişmeler


CEVAP VER