Minimal Yapıda ve Yüksek Ses Sertifikalı Kulaklık: Huawei FreeBuds 5i

Gerçek kablosuz kulaklıklar giderek yaygınlaşıyor. Tabii hem özellikleri hem de fiyatları itibarıyla farklılıklar gösteriyorlar. Eğer ufak tasarım hatları ve yüksek çözünürlüklü ses sertifikası gibi detaylar sizin için önemliyse, çok da para vermek istemiyorsanız, Huawei FreeBuds 5i kulaklığa göz atabilirsiniz.

Huawei FreeBuds 5i, bir önceki nesil ürüne kıyasla daha ufak ve hafif. Hani kulağa taktıktan sonra tüm gün unutabilirsiniz derler ya, tam da o kıvamda bir ürün. Her bir kulaklık, yalnızca 3.9 gram ağırlıkta. Taşıma ve şarj kutusuyla birlikte hesapladığımızda ise, toplamda 33.9 gram ağırlık değerine erişiyoruz. Kısacası ürün, ufak cebinizde dahi rahatlıkla taşınabilecek kadar ufak ve hafif.

Kulaklık, siyah, beyaz ve mavi olmak üzere üç farklı renk seçeneğine sahip. Sadece siyah ve beyaz gibi standart renk seçeneklerine takılıp kalınmaması güzel.

Taşıma ve şarj kutumuz, yanlardan yumuşatılmış hatlara ve parlak bir görünüme sahip. Diğer Huawei ürünleriyle benzer detaylar mevcut. Sağ yan taraftaki fiziksel tuşa bir süre basarak eşleştirme modunu aktifleştirebiliyorsunuz. Ön kısımdaki led bildirim ışığı sayesinde de eşleştirme modu ve şarj seviyesi hakkında bilgi alabiliyorsunuz.

Dikkatimizi çeken bir diğer detay ise, kulaklıkların IP54 su sıçramaları ve toza karşı dayanıklılık sertifikasına sahip olması. Böylece hafif yağmurlu havalarda ve yoğun antrenmanlarınızda dahi rahatlıkla kullanabilirsiniz.

“Peki hareket halindeyken, özellikle de spor yapıyorken kulaklıklar kulakta sağlam duruyor mu?” diye sorabilirsiniz. Gayet sağlam tutuş hissi sunduğunu söyleyelim. Tabii burada kulak yapınıza göre seçeceğiniz silikon kulaklık başlığının payı büyük. Kutuda, toplamda 3 farklı boyutta kulaklık başlıkları mevcut.

Minimal Yapıda ve Yüksek Ses Sertifikalı Kulaklık: Huawei FreeBuds 5i

FreeBuds 5i’yi hem Android hem de iOS işletim sistemli akıllı cihazlarınızla kullanabilir, Bluetooth özellikli PC ve akıllı televizyonlarınızda da deneyimleyebilirsiniz

Ürün, yalnızca birkaç saniye içinde cihazınızla eşleşiyor. Eğer bağladığınız cihazınızın yüksek çözünürlüklü ses desteği varsa, bu sayede çok daha kaliteli işitsel detaylara erişebilirsiniz. İster bir şeyler izleyin, isterseniz de bir şeyler dinleyin…

Bu arada, kulaklığı verimli bir şekilde kullanabilmek ve kontrol mekanizmasını özelleştirmek için Huawei AI Life uygulamasını telefonunuza kurmanızı öneriyoruz. Kurulup yaptıktan sonra, uygulamanın en güncel sürümde olduğunu kontrol etmeyi de ihmal etmeyin.

Kulaklıkların sapları, dokunmatik mekanizmalara sahip ve birkaç dokunuşlar şarkılar arasında geçişler yapabiliyor, ses düzeyini ayarlayabiliyor ya da akıllı asistana bağlanabiliyorsunuz.

Aktif gürültü engelleme özelliği de var

Gerçek kablosuz kulaklık alırken dikkat edilen detaylardan bir tanesi de ANC, yani aktif gürültü engelleme özelliğidir. Bu, özellikle gürültülü mekânlardaki kullanımlarda dış seslerin bastırılması ve duymak istediğiniz işitsel detaylara daha iyi odaklanabilmeniz için önemlidir.

Huawei FreeBuds 5i, bünyesinde aktif gürültü engelleme modunu barındırıyor. AI Life uygulamasını açtığınızda, bu mod için üç farklı seviye olduğunu göreceksiniz. Bulunduğunuz ortam ve gürültü seviyesine göre bu seviyeler arasında seçimler yapabiliyorsunuz.

Deneyimlerimiz itibarıyla, özellikle yoğun trafiğin aktığı noktalarda, metro ve metrobüs gibi toplu taşıma araçlarındaki kullanımlarda tatmin edici sonuçlar elde ettik. Gerek müzik dinlerken, gerekse de telefon görüşmelerinde, genellikle kaliteli sonuçlarla karşılaştık.

10mm sürücüler ve Hi-Res Audio Wireless sertifikası

Ürünümüzde 10mm sürücülere yer veriliyor. Demin de söz ettiğimiz gibi, yüksek çözünürlüklü kablosuz ses sertifikası da var. Hemen belirtelim ki ürün, oyun oynarken ya da bir şeyler izlerken de genellikle ses – görüntü senkron sorunu yaşatmıyor.

Cihaz, müzik tercihleriniz için sizi memnun edecek düzeyde. İster pop, ister rock dinleyin, yeterli bir performans alacağınızı düşünüyoruz. Bass’lar ve tiz’ler genellikle temiz ve vokalleri de net alabiliyorsunuz. Tabii derin bass beklentiniz var ise, Huawei’nin amiral gemisi ürünlerine göz atmanızı öneririz.

Arama tarafına göz attığımızda ise, ANC’nin de yardımıyla gürültülü ortamlarda anlaşılır telefon görüşmeleri gerçekleştirebiliyorsunuz. İç mekân deneyimlerinde ise ANC açmanıza pek de gerek yok. Hem bu sayede daha iyi pil ömrü elde edebilirsiniz.

Minimal Yapıda ve Yüksek Ses Sertifikalı Kulaklık: Huawei FreeBuds 5i

Gelelim pil detaylarına

Ürünün taşıma ve şarj kutusunda 410mAh pil değeri var. Ek olarak kulaklık başına 55mAh pil sunuluyor. Ürün, tek şarj ile 7.5 saate kadar deneyim sunabiliyor. Tabii bu esnada aktif gürültü engelleme özelliği kapalı olmalı. Bu özelliği açtığınızda ise, tek şarj ile 6 saate varan müzik deneyimi mümkün.

Taşıma ve şarj kutusundaki pil detayını da göz önüne alırsak, toplamda 27-28 saatlik deneyim mümkün. Tabii yine ANC kapalıyken.

Huawei FreeBuds 5i, şu an Huawei Türkiye’nin resmi websitesi üzerinden 1699 TL fiyat etiketiyle satın alınabilir.

İlgili Haberler

>> İşletmeler için hem az yer kaplayan hem de yüksek performans sunan Asus ExpertCenter X5 Mini Tower PC