TikTok Yasağı Geldi: Darısı Türkiye’nin Başına!

TikTok Yasağı

TikTok yasağı gelen ABD eyaletinde hükümet net kararı verdi. Daha ciddi yaptırımların da uygulanacağı iddia ediliyor. İşte tüm detaylar.

Son yıllarda TikT­ok platformunun bir hayli ilgi gördüğünü söyleyebiliriz. Özellikle pandemiden sonra en çok kullanılan sosyal medya platformu haline geldi. Bununla beraber dikey videolar konusunda da rakip firmaların benzer formatta projeleri ile karşımıza çıkmasını da sağladı. Çünkü genellikle fotoğraf paylaşımı ile öne çıkan Instagram, Reels platformunu sunarken YouTube tarafında da yatay videolar karşımıza çıkarken, YouTube Shorts’u da görmeye başladık. TikTok’un dikey formatta videolar paylaşma konusunda bu platformların önünü açtığını söyleyebiliriz.

Fakat yakın zamanda ABD’de Tik­Tok uygulamasını yasaklanacağına dair iddialar ortaya atıldı. İddialara göre TikTok’un ana şirketi ByteDance çalışanlarının ve gazetecilerin verilerine yetkisiz eriştiğini kabul etti. Bu kabul etmenin sonucunda ihlalden sorumlu tutulan çalışanlar kovuldu. Ortada bir ihlal olduğu için ABD’de Tiktok yasağı geleceğine dair sızıntılar bulunuyordu. Sonunda beklenen yasak geldi. ABD’de Kansas eyaletinde hükümet cihazlarında TikTok yasaklandı. İşte detaylar.

TikTok Yasağı Geldi: Darısı Türkiye’nin Başına!

ABD’de Kansas eyaletinde hükümet cihazlarında TikTok yasağı geli. Bu olayın sebebi ise TikTok’un ana şirketi ByteDance çalışanlarının ve gazetecilerin verilerine yetkisiz erişildiği sızıntısının üzerine ByteDance’in bu iddiaları kabul etmesiydi. Daha sonrasında ise ABD’den veya söz konusu olayın yaşandığı Kansas eyaletinden TiktTok’un yasaklanması bekleniyordu. İlk olarak Hükümet görevlilerinin cihazlarından yasaklanan TikTok uygulamasının, yakında daha büyük yaptırımların habercisi olduğu iddia ediliyor.

TikTok Yasağı

Hem kişisel verilerin paylaşılması hem de sosyal medya bağımlılığını arttırması nedeniyle Tik­Tok tarafında önemli düzenlemelerin gelmesi bekleniyor. Yalnızca ABD bazında değil tüm ülkelerde Ti­kTok furyası herkesi sosyal medya bağımlılığına yöneltmiş durumda. Bu yüzden her ne kadar yasak gibi bir durum söz konusu olmasa da, sosyal medya bağımlılığı ve kişisel verileri sağlığı için bazı düzenlemeler yapılması gerekmektedir. Önümüzdkei günlerde TikTok’un ABD’de diğer eyaletlerde yasaklanıp yasaklanmayacağına dair yeni bilgiler ortaya çıkacaktır. Söz konusu uygulamanın akıbeti hakkında yeni gelişmelerden haberdar olabilmek için takipte kalın.

İlgili Haberler

>> Turkcell uluslararası Ar-Ge projelerinde öncülüğünü sürdürüyor