Huawei ile Qualcomm anlaştı Yonga seti üretilecek

Huawei oyun geliştiricileri
Google News Abone Ol

Huawei ile Qualcomm arasındaki buzlar eridi. Qualcomm’un Huawei’ye yonga seti üretmek için lisans aldığı resmi olarak açıklandı.

Son zamanlarda, Huawei’ye çip tedarik etmek için lisans alan şirketler ortaya çıkmaya başladı. Joe Biden yönetimi sayesinde Huawei’nin zincileri kırılacak gibi görünüyor. Bugün ise Huawei ile Qualcomm arasında bir anlaşma imzalandığı resmi olarak açıklandı.

Huawei ile Qualcomm el ele

Bildiğiniz gibi Qualcomm’un Huawei’yi tedarik etmek için lisanslar aldığına dair raporlar vardı. Ancak son rapor, Qualcomm’un tüm yongaları Huawei’ye tedarik edemediğini gösteriyordu. Akıllı telefon çipleri için şirket, Huawei’ye 4G’nin üzerinde çip tedarik edemiyordu. “Daily Business News” de yer alan bir habere göre, Qualcomm raporları resmi olarak doğruladı. Şirketin sözcüsü, “Bazı 4G ürünleri de dahil olmak üzere bazı ürünler için lisanslar aldık.” dedi.

Ancak Qualcomm, Huawei’ye 5G ürünlerini ne zaman tedarik etmeye başlayabileceğini açıklamadı. Elbette bunun şimdilik mümkün olmayacağı söyleniyor.

Huawei ile Qualcomm

Wall Street’te tanınmış bir yatırım bankası olan KeyBanc de bu haftanın başlarında Qualcomm’un Huawei’ye 4G çip sağlamak için bir ihracat lisansı aldığını belirtmişti.

KeyBanc’e göre; Qualcomm, aynı zamanda Huawei ile de uzun vadeli bir anlaşma imzaladı. Bu anlaşma Huawei’ye Qualcomm’un patentli teknolojisini kullanma yetkisi veriyor. 5 Kasım’daki mali rapor toplantısında şirket, Huawei’den tek seferlik 1.8 milyar dolarlık ödeme aldığını doğruladı.

Qualcomm’a ek olarak Intel, AMD, Skyworks ve diğer birçok çip üreticisi, Huawei’yi tedarik etmek için bir lisansa sahip olduklarını doğruladı. Sony ve Howe Technology’nin Huawei’yi sağlayabileceğine dair raporlar da var.

Qualcomm’un CEO’su, mali raporunun 5 Kasım’da yayınlanmasından önce, şirketin Huawei’ye çip satmak için ABD hükümetine başvuruda bulunduğunu ancak herhangi bir yanıt almadığını belirtmişti.

Huawei’ye yakın bir kaynak, Qualcomm’un Huawei’e tedarik etme lisansının, özellikle Huawei’nin P ve Mate high-end serilerinde geçerli olacağını belirtiyor.

Huawei Başkanı Guo Ping, kamuoyuna yaptığı bir konuşmada, ABD izin verirse Huawei’nin Qualcomm çiplerini kullanmaya istekli olduğunu açıkladı.

Görünüşe göre ABD, şirketlere Huawei tedarik etme izni verecek. Ancak şart, teknolojinin 5G ile hiçbir ilgisi olmamasıdır. Bakalım Huawei, 5G konusunda da Qualcomm ile anlaşabilecek mi?

İlgili Haberler

>> MediaTek Dimensity yonga seti rekor kıracak

>> MediaTek HyperEngine ile büyümeye devam ediyor


CEVAP VER