Huawei Qualcomm 4G çiplerine güvenmeyecek

Huawei Qualcomm 4G çiplerine güvenmeyecek

Huawei Qualcomm
Google News Abone Ol

Çinli teknoloji devi Huawei Qualcomm 4G çiplerine güvenmeyecek gibi görünüyor. Peki, Huawei işlemci konusunda nasıl bir politika izleyecek?

Son haberlere göre Qualcomm, geçtiğimiz günlerde ABD’den Huawei’ye yonga seti tedariğini sürdürmek için bir lisans aldı. Ancak, bu lisans önemli bir şarta sahip. Qualcomm, Huawei’ye yalnızca 4G çipleri tedarik edebilir. Yani 5G konusunda Huawei Qualcomm ile çalışamayacak. Bununla birlikte, son raporlar, Çinli üreticinin Qualcomm’un çiplerine pek hevesli olmadığını gösteriyor. Huawei’nin tüketici iş bulutu hizmetleri başkanı Zhang Pingan bir röportajda, “Haberleri görüyoruz ve çok çalıştıklarına inanıyoruz.” ifadesini kullandı.

Bir Huawei tedarikçisine göre, şirketin 4G telefonlar için siparişleri artmaya başlıyor. Tedarikçiye göre; şu anda, küçük sipariş grupları var ve belirli sipariş hacmini tahmin etmenin bir yolu yok.

Bazı üst düzey şirketler, Huawei’ye yonga tedarik etmek için lisans aldı. AMD, Intel ve Sony gibi şirketlerin hepsi lisanslara sahip. Bununla birlikte, bu lisansların bazıları maddelerle ve bazı kısıtlamalarla birlikte geliyor. Tanınmış bir Wall Street yatırım bankası olan KeyBanc’a göre; Qualcomm, Huawei’ye 4G çipleri tedarik etmek için bir ihracat lisansı aldı. Buradaki vurgu “4G çipler” dir. Tabii ki, telefon üreticileri için şimdi konsantrasyon 5G’ye odaklanmış durumda.

Huawei Qualcomm

Qualcomm’un CEO’su, mali raporunun 5 Kasım’da yayınlanmasından önce, Qualcomm’un ABD hükümetine Huawei’ye çip satmak için lisans başvurusunda bulunduğunu ancak herhangi bir yanıt almadığını belirtti.

Huawei, Şangay’da 20 nm’lik bir çip fabrikası kurmayı planlıyor

ABD’nin Huawei’ye yönelik sayısız yasağına rağmen, şirket ilerlemeye çalışıyor. Şu ana kadar yasağın etkisi pek etkili olmadı. Ancak, bu yasağın daha kötü dönemini henüz görmediğimiz anlaşılıyor. Şirkete göre Kirin 9000 SoC, son amiral gemisi çipi olacak. Bazı insanlar, Çinli üreticinin ABD yasağı nedeniyle neden cips üretemediğini merak edebilir. Çoğu şirket gibi, Çinli şirket sadece çip tasarımı yapıyor ancak çip üretimi yapmıyor. Aslında sadece Samsung hem çip tasarımı hem de üretimi yapıyor. Qualcomm, MediaTek ve diğerleri gibi pek çok kişi yalnızca Huawei gibi çip tasarımı yapıyor.

Bu şirketlerin çoğu çip üretimini dünyanın en gelişmiş yonga üreticisi olan TSMC’ye devrediyor. Bununla birlikte, TSMC, üretim sürecinde çok sayıda Amerikan teknolojisini kullanıyor. ABD yasağı, TSMC’nin Huawei için bu teknolojileri kullanmasını durduruyor. İşte tam da bu yüzden Kirin çipi ABD onayı olmadan devam edemez.

İlgili Haberler

>> Huawei MateBook 14 kullanıcılarına neler vadediyor?

>> Huawei’nin bütçe dostu 5G modeli hakkında ilk ayrıntılar belli oldu!


CEVAP VER