Huawei Tam Otonom Araçlar İçin Tarih Verdi: Yeni Bir Yıldız Doğuyor

Xiaomi otonom aracının tasarımı

Dünyanın en büyük teknoloji devleri arasında yer alan Huawei tam otonom araçlar için tarih verdi. Özellikle son yıllarda bu alanda çok ciddi çalışmalar yürütülüyor. Hadi gelin merak edilen tüm ayrıntılara birlikte bakalım.

Huawei birçok farklı alanda boy göstermeye çalışıyor. Şirket özellikle akıllı telefonlar konusunda ön planda. Birçok kişi bu markayı akıllı telefonlar ile ilgili yaptığı çalışmalardan tanıyor. ABD ambargosu ise onun geri planda kalmasına neden oldu. Özellikli akıllı telefon sektöründe ciddi bir düşüş yaşadı.

Şimdilerde Huawei elektrikli otomobil alanında yeni bazı çalışmalar yürütüyor. Bu çalışmalar sonucunda Tesla başta olmak üzere birçok şirkete güçlü bir rakip haline gelmek istiyor. Aslına bakacak olursak neredeyse bütün teknoloji devlerinin böyle bir amacı olduğunu biliyoruz. Mesela Apple kendi elektrikli araç sistemini kuracağını söylemişti.

Huawei tam otonom araçlar için kolları sıvadı

Teknoloji devi Huawei elektrikli otomobiller konusunda iyi bir satış rakamı elde etti. Ancak onun asıl istediği otonom sistemler geliştirebilmek. Şirket akıllı otomotiv çözümleri ile birlikte kendisinden sıkça bahsettirmek istiyor.

Huawei tam otonom araçlar

Telekomünikasyon ve 5G alanında yakaladığı başarıyı tüm sektörlerde göstermek isteyen bu marka tamamen otonom araçlar üretecek. Böylece siz hiç direksiyona dokunmadan istediğiniz her yere gidebileceksiniz. Huawei işte bu sistemi 5G ile kurmak istiyor. Japon devlerinin de böyle bir çalışma yürüttüğü zaten biliniyor.

Huawei birçok rakiple karşı karşıya

Huawei’nin Akıllı Otomotiv Çözümleri İş Birimi’nin COO’su tarafından yapılan açıklamalarda sektörde tam otonom araçların 5 yıl içerisinde yaygın hale geleceği söylendi. Sırf otonom sistemler kurabilmek için buna özel kokpitler tasarlandı. Böylece kullanıcılar rahat bir şekilde otonom sistemleri kullanabilecek.

Huawei tarafından yapılan açıklamalara bakacak olursak 2027 yılı civarında tam otonom sistemler neredeyse bütün otomobil kullanıcıları tarafından tercih edilebilecek. En azından Huawei kendi kullanıcıları için böyle bir imkan sağlamak istiyor. Gelişmeler geldikçe aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Sony Otonom Sürüş Sistemlerinde Çığır Açmaya Hazırlanıyor: Otomobiller Daha Akıllı Olacak (Video)

>> Tesla Otonom Sürüş Özelliği Tartışma Konusu Oldu: Sürücü Koltuğunda Bir Köpek