İlk iPhone Uçuk Fiyattan Alıcı Buldu: Jelatini Üzerinde Rekor Fiyatla Satıldı

Çıkarılabilir bataryalı iPhone

İlk iPhone uçuk fiyattan satıldı. Apple, 2007 yılında tanıttığı ilk iPhone modeliyle akıllı telefon pazarını kökten değiştirmişti. Şimdiyse henüz jelatini bile açılmamış olan bu tarihi iPhone modeli, dudak uçuklatan bir fiyata alıcı buldu.

Apple’ın efsanevi kurucu ortağı Steve Jobs, 2007 yılının Ocak ayında MacWorld San Francisco etkinliğinde ilk iPhone modelini tanıttı. 3,5 inçlik küçük ekranı ve 2 megapiksel kamerası ile sade bir tasarıma sahip olan bu akıllı telefon, aynı yılın Haziran ayında 499 dolar (4 GB) ve 599 dolar (8 GB) fiyatlarla satışa sunuldu.

İlk iPhone Uçuk Fiyatlarla Satılıyor

Geçtiğimiz mart ayında açık artırmaya çıkan jelatini bile açılmamış ilk nesil iPhone, inanılmaz bir fiyata alıcı buldu. 158,644 dolardan satılan bu nadide iPhone, 17 Temmuz itibarıyla tam tamına 4 milyon 164 bin 452 TL’ye denk gelmektedir. Böylece daha önce 63 bin dolardan satılan ilk iPhone modelinin rekoru tarihe gömülmüş oldu.

İlk iPhone uçuk

Rekor kıran iPhone modeli, 8GB versiyonuna göre daha nadir olan 4GB depolama kapasitesine sahip. Apple, sadece iki ay sonra düşük talep nedeniyle 4GB depolama alanına sahip versiyonun üretimini durdurmuştu. Bu da 4GB’lık modelleri daha da değerli ve nadir kılıyor.

İlk iPhone Uçuk Değere Sahip

Bu tarihi iPhone modelinin değerini artıran bir diğer detay ise jelatininin bile açılmamış olmasıdır. Yüzeyi ve köşeleri neredeyse hiç bozulmadan 16 yıldır korunmuş olan bu iPhone, Apple etiketleri ve mührü ile birlikte tamamen orijinal halini korumaktadır. Adeta 2007 yılında olduğu gibi duran kutusu ve jelatini ile ilk iPhone, rekor fiyata yeni sahibine ulaşmıştır.
Bu rekor kıran iPhone’un yeni sahibinin, bu tarihi cihazı nasıl değerlendireceği merak konusu.

Ancak muhtemelen yeni sahibi de paketini bu şekilde koruyarak onu müzelik bir hatıra olarak saklamaya devam edecektir. iPhone serisinin ilk modeli, bugün hala teknoloji dünyasında büyük bir öneme sahip olarak hatırlanmaktadır ve bu tarihi cihazın bu şekilde korunarak geleceğe taşınması, teknoloji tutkunlarının ilgisini çekmektedir.

İlgili Haberler:

>> Apple iPhone 15 ile Renk Seçenekleri Genişliyor: Pembe ve Yeşil Seçenekler de Geliyor