Akıllı Telefonlardan Aşina Olduğumuz IMEI Numarası Birçok Teknolojik Ürüne Geliyor

IMEI numarasının kapsamı genişleyecek. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) yayımladığı taslağa göre buzdolabı gibi beyaz eşya ürünlerine ve hatta otomobillere kadar teknolojik birçok ürüne IMEI numarası getirilmesi planlanıyor.

Türkçe karşılığı Uluslararası Mobil Cihaz Kodu olan IMEI numarasını birçoğumuz ülkemize yurtdışından getirilen akıllı telefonlardan biliyor. Cihazların kimlik numarası olarak tanımlanan IMEI, GSM telefonlara üretim aşamasında yüklenir ve 15 haneden oluşur.

IMEI Numarası Zorunluluk Kapsamı Geliştiriliyor

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, kamuoyuna sunduğu “Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazların Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağı”nda IMEI zorunluluğunun kapsamının genişleyeceğini ifade etti. BTK’nin yayımladığı taslağa göre, evimizde kullandığımız birçok teknolojik ürüne, bazı otomobillere ve hatta giyilebilir teknolojik ürünlere IMEI numarası yani kimlik numarası zorunluluğu getirilecek. Zorunluluk, nesnelerin İnterneti (IoT), e-SIM özelliğine sahip, arama yapılabilen veya konum gönderilebilen tüm cihazları kapsayacak. Ülkemizde bulunan bu tür cihazlar genellikle yurtdışı kaynaklı ve haliyle bu yönetmelikte kaçakçılığın önüne geçilmek isteniyor.IMEI numarası

BTK’nin yayımladığı taslakta, IMEI kayıt zorunluluğunun firmaları veya alıcıyı kapsayacağı anlaşılıyor. Taslağın yürürlüğe girmesi halinde IMEI numarası hayatımızın büyük bir kısmında yer alacağa benziyor. E-call yani 112 Acil’e arama kaydı gönderebilen karta sahip veya konum gönderme özelliği bulunan otomobiller, e-SIM özelliği bulunan (arama yapamayan ancak iletişim sağlayabilen) ev eşyaları (kahve makinaları, buzdolabı vb.) ile giyilebilir teknolojik ürünler de kapsam dahilinde sayıldı. Böylece bu ürünler de yurtdışından getirilen cep telefonları gibi IMEI numarası alarak, e-Devlet‘te kayıtlı olacak. Bu düzenleme ile kaçak otomobil ve eşyaların önüne geçilmesi hedefleniyor.

Ayrıca yayımlanan taslakta, akıllı telefonlara ilişkin yeni yaptırımların geleceği de yer almakta.

Akıllı telefonlara yeni yaptırımlar yolda!

BTK’nin yayımladığı taslakta ayrıca akıllı telefonlara ilişkin yeni bir yaptırım da yer aldı. Buna göre, operatörler tarafından düzenlenen kampanyalar dahilinde alınan akıllı telefonlarda eğer kullanıcı borcunu ödemez ise cihaz kara listeye alınarak kullanıma kapatılacak. Bunun yanı sıra 7 yıldır kullanılmayan cep telefonları da kullanıma kapatılacak. Bu şekilde kaçak yoldan Türkiye’ye sokulan veya çalıntı telefonlar ile, eski ve kullanılmayan telefonların IMEI numarasının değiştirilerek hizmet vermesinin önüne geçilmesi planlanıyor.

İlgili Haber

>> Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç Açıkladı: Araçlarım Hizmeti Kullanıma Sunuluyor

>> Youtube Çocuk İstismarı Yapan Hesaplara Dur Diyoruz! Bakanlık ve BTK Harekete Geçti