Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç Açıkladı: Araçlarım Hizmeti Kullanıma...

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç Açıkladı: Araçlarım Hizmeti Kullanıma Sunuluyor

Google News Abone Ol

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç yaptığı açıklama ile e-Devlet’in yeni hizmeti Araçlarım ‘ın kullanıma sunulacağı sürprizini verdi. 

Yeni hizmet ‘Araçlarım’ ile e-Devlet kullanıcıları internet üzerinden sigorta, ceza, muayene, otoyol geçişi ve borç durumu gibi birçok bilgiye ulaşabilecek. Tek ekran üzerinden erişilebilecek bilgiler sayesinde vatandaşlar araçlarıyla ilgili bilgiler için kamu kurumlarına gitmek zorunda kalmayacaklar.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, e-Devlet üzerinden daha önce araçlarla ilgili 15 farklı hizmet için ayrı sayfalarda işlem yapıldığını söyledi. Yapılan çalışmayla önemli bir kolaylık sağlanacağını anlatan Koç, bu kapsamda vatandaşların, araçlarıyla ilgili farklı kurumlarca yürütülen hizmetlere e-Devlet’te yer alacak “Araçlarım” bölümü üzerinden rahatlıkla ulaşabileceğini vurguladı.

Araçlarım Hizmeti Sayesinde Vatandaşlar Daha Hızlı İşlem Yapabilecekler

Koç, e-Devlet’ten araçlara ilişkin yapılan sorgulama verilerine değinerek “Araç plakasına yazılan cezalara yönelik sorgulama 83 milyondan fazla, araç sorgulama işlemi yaklaşık 25 milyon, HGS hesap bilgileri sorgulama işlemi de yaklaşık 18 milyon defa yapıldı. Yıl içerisinde yoğun olarak kullanılan bu hizmetlere artık tek bir noktadan ulaşılabilecek” dedi.

Daha önce Gelir İdaresi Başkanlığı altında kimlik doğrulamayla ulaşılabilen hizmetlerin de artık aynı sayfada görüntüleneceğini aktaran Koç, şöyle devam etti: “Vatandaşlarımız, ‘Araçlarım’ hizmetiyle hiçbir yere gitmeden sigorta, ceza, muayene, otoyol geçişi ve borç durumu gibi birçok bilgiyi tek ekran üzerinden görüntüleyerek bunlara ilişkin ödeme işlemlerini gerçekleştirebilecek. Ödeme işlemleri için özel bir hizmet sayfası da hazırlandı. Araç muayene ve egzoz gazı emisyon ölçüm raporlarını inceleyebilecek. Artık ‘Araç larım’ sayfasında gözüken tüm ceza ödemeleri kolaylıkla yapılabilecek.”

Taşıtlara ait ‘e-Devlet Kapısı’nda sunulan birçok hizmet, ‘Araçlarım’ adı altında tek bir hizmet olarak toplandı. ‘Araçlarım’ hizmetine www.turkiye.gov.tr adresinden giriş yaptıktan sonra arama alanına ‘Araçlarım’ yazarak ya da www.turkiye.gov.tr/araclarim bağlantısı üzerinden ulaşılabiliyor. Araçlarım

Vatandaşlar tek bir şifre ile e-Devlet Kapısı altyapısını kullanarak hizmet sunan yüzlerce kuruma ait binlerce hizmette ulaşabiliyorlar. Bu sayede zaman ve para kaybı yaşamadan istenilen hizmetlere erişim sağlanıyor. e-Devlet sayfası üzerindeki seçenekleri kullanarak ulaşmak istediğiniz bilgi, belge veya başvuru formuna hızlıca ulaşmanız da mümkün.

İlgili Haberler

>> Sahte e-devlet uygulaması tehlike saçıyor!

>> WhatsApp Devlet Kurumlarında Yasaklanacak mı?


CEVAP VER