İnsan Genetiği Değişim Aşamasında: Yepyeni Değişimler

Parkinson hastaları için

İnsan genetiği değişim için hazırlanıyor. Sağlıklı bir insanın nasıl olacağına bir Amerikalıya bakarak karar verilir. Birçok kişiye göre bu adil değil. Uzun süredir konuşulan bir konuya hoş geldiniz.

Kişiselleştirilmiş tıp çağına girerken, bu önyargının dünyadaki birçok insan için sakıncaları var. Tarihe bakacak olursak Bill Clinton ilk genom projesini açıkladığında bilim insanlarının yanında gülümseyerek durmuştu ve söyledikleri bugünlerde bile ilginçti. “Irkı ne olursa olsun, insanların %99’unda aynı genom var” dedi. Beyaz Saray’da ilk taslak insan genom dizisi açıklandığında ilk mesaj buydu.

İnsan genetiği değişim aşamasında

As, Ts, Cs ve Gs’den oluşan tek dizi sonunda ilk insan referans genomu oldu. 2003 yılına geldiğimizde ise, ilk referans yayınları devrim yarattı ve bilim adamlarının hastalığa neden olan binlerce mutasyon bulmasına yardımcı oldu.

İnsan genetiği değişim

Yine de özünde biraz ironik bir sorun var; insan genomunu temsil etmesi amaçlanan kod, çoğunlukla ABD’den yalnızca bir adama dayanmaktadır. California Üniversitesi’nden genom analizi uzmanı Pui-Yan Kwok, insanlar birbirine çok benzese de, “Bir kişi dünyayı temsil edemez” ifadelerine yer veriyor. Çekirdeğe odaklanırsak, bu görüş bu projede neyin yanlış olduğunu tamamen açıklığa kavuşturabilir.

Yeni genom projeleri daha bireysel olacak

Bazı önyargılar, tespit edilebilecek genom varyasyonu türünü sınırlandırarak bazı hastaları teşhis ve potansiyel olarak uygun tedavi almaktan mahrum bırakıyor. Dahası, ABD’li adamla daha az soy paylaşan insanlar, sağlık hizmetlerini bireylere göre uyarlamayı vaat eden hassas tıp çağından muhtemelen daha az yararlanacaklar.

İnsan genetiği değişim aşamasında ve adil olmak zorunda. Genom araştırmasını temel alırsak kimse ABD kadar bireysel sağlık hizmeti almaya yaklaşamaz. İnsalık için büyük çözümler sunacağı tahmin edilen genom projeleri etkisiz kalabilir. Eğer genom araştırmacıları adil olmak istiyorlarsa, tüm halkı dahil etmeleri gerekiyor. Peki siz yaşanan tüm bu gelişmeler hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlar kısmına yazınız.

İlgili Haberler:

>> Araba Kullanmak Stres Nedeni Mi? Bilim İnsanları İlginç Bir Araştırma Yaptı

>> Bu yılki James Dyson Ödülü’nün uluslararası en iyi 20 icadı karşınızda