Google Yeni Özelliği Ekstra Koruma Sağlayacak: Yeni Gizlilik Özelliği

Google yeni özelliği

Google yeni özelliği ile birlikte yepyeni bir sayfa açıyor. Şirket, Chrome gizli oturumunuzu biyometrik kimlik doğrulamanın arkasında kilitlemenize izin veren bir özelliğe erişim sağlıyor. Gelin hep birlikte yeni özelliği inceleyelim.

Bu yeni özellik bir süredir Google Chrome’un iOS sürümünde mevcuttu, Android sürümü içinse daha kullanılabilir hale geliyor. Bu özellik sayesinde, Google gizli sekmesi kilitlenebilir olacak. Başka bir uygulamaya geçilirse bu durumda otomatik kiltleme devreye girecek.

Kullanıcılar, Google gizli sekmelerini bir yüz veya parmak şifresiyle açabilir. Böylece, günlük kullanım için daha fazla güvenlik sağlanacaktır. Ancak, birisi yüz veya parmak şifresi olmadan normal sekmeleri görmeye devam edebilir. Bu özelliği kullanmak isteyenlerin bunu da düşünmesi gerekiyor.

Google yeni özelliği nasıl kullanılabilir?

Özelliği etkinleştirmek için sağ üst köşedeki üç noktalı menüye dokunun, ardından ayarlar > gizlilik ve güvenlik bölümüne gidin. Orada, “Chrome’dan çıktığınızda gizli sekmeleri kilitle” seçeneğini değiştirebilirsiniz. Gördüğünüz gibi, bu özelliğin kullanımı oldukça kolaydır.

Google yeni özelliği

Google ayrıca, kayıtlı şifrelerinizi taramak ve herhangi birinin güvenliğinin ihlal edilip edilmediğini size bildirmek ve kötü amaçlı uzantıları ayıklamak gibi şeyler yapabilen güvenlik kontrolü özelliğini genişlettiğini söylüyor. Google, sitelerin ne tür izinlere sahip olduğu konusunda sizi bilgilendirmek için “daha kişiselleştirilmiş öneriler ve hatırlatıcılar” sunarak güvenlik kontrolünün daha proaktif hale getirdiğini söylüyor.

Google bu güncellemeyle daha fazla güvenliğe sahip oldu

Google tarafından getirilen bu yeni güncelleme sayesinde güvenlik önemli ölçüde arttı. Başkaları cihazınızda bulunan gizli bölümleri kullanamayacak. Normal şartlarda başkaları istediği gibi gizli sekmelere ulaşma imkanına sahipti. Şirket yeni güncelleme ile birlikte bunu önemli ölçüde gidermiş oldu.

Google yeni özelliği büyük bir güvenlik kolaylığı sunacak. Aslına bakacak olursak bunun çok uzun bir süre önce getirilmesi gerekiyordu. Peki siz bu yeni özellik hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Google Maps’te Evinizi ve Arabanızı Gizleyebilirsiniz!

>> Google Chrome RAM Canavarı Olmaktan Vazgeçiyor: İşte Yeni Özellikler