Instagram iki katlı hikaye özelliği Türkiye’ye geldi

Instagram iki katlı hikaye özelliği Türkiye’ye geldi

Instagram iki katlı
Google News Abone Ol

Instagram iki katlı hikaye özelliğine geçiyor. Geçtiğimiz haftalarda yurtdışında birçok ülkede test edilen iki katlı hikaye özelliği Türkiye’de de kimi kullanıcılar tarafından denendi. 

Instagram iki katlı hikaye özelliği geliyor! Peki bu yeni özellik ne işe yarayacak?

2010 yılından beri hayatımızda olan popüler sosyal medya uygulaması Instagram, yeni özellikleri ile kullanıcıları sevindirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda birçok ülkede test edilen iki katlı hikaye özelliğini ülkemizde de bazı kullanıcılar kullanmaya başlayabildi. İlerleyen günlerde herkes tarafından kullanılması bekleniyor.

Instagram iki katlı hikaye özelliğini neden tasarladı?

Instagram, hikaye paylaşımının artmasından ötürü etkileşimi artırmak için yeni özellikler sunacağını daha önce açıklamıştı. Instagram ikikatlı hikaye özelliği de buradan geliyor. Bu özellik ile ana sayfanın en üstünde yer alan Hikayeler / Stories bölümü iki katlı yapılarak, etkileşimin artırılması hedeflendi. 3 hafta önce birçok ülkede test edilmeye başlanan özellik artık ülkemizde de deneniyor.

Instagram yeni hikaye özelliği ile kullanıcılar arasında etkileşimi artırmaya çalışıyor. Yeni özelliğin tüm kullanıcılar tarafından kullanılıp kullanılamayacağına dair henüz resmi bir açıklama yapılmadı ancak birçok özellik gibi bu özellik de kısa süre içinde tüm kullanıcılar için güncelleneceği düşünülüyor.

Snapchat’ten Instagram’a hikaye özelliği

Instagram geçtiğimiz haftalarda bir açıklama yaparak, “Instagram deneyiminizi iyileştirmek için her zaman yeni yollar test ediyoruz.” ifadesini kullanmıştı. Instagram hikaye özelliğine, 2016 yılında geçmişti. Hikaye özelliği ise ilk olarak Snapchat tarafından geliştirilmişti. Instagram’a hikaye özelliği gelmesiyle birlikte bir dönemin en gözde sosyal medya uygulamalarından biri sayılan Snapchat hızlı bir şekilde kullanıcı kaybetti. Instagram ise günümüzde en çok kullanılan sosyal medya uygulaması oldu.

Instagram iki katlı hikaye özelliğini beğenmeyen kullanıcılar da bulunuyor. Birçok farklı kaynak, bazı kullanıcıların eski özelliği daha işlevsel bulduğunu yazdı. Halen büyük çoğunluğumuzun kullandığı sağa doğru ilerleyen hikayeler kısmı, yeni hikayelerin paylaşılmasıyla birlikte eski hikayelerin gözden kaçmasına sebep oluyor. İki katlı hikaye özelliğinde ise sağa doğru ilerleyen tasarım yerine üst üste dizilmiş bir tasarım bulunuyor.

Instagram kendini geliştirmeye devam ediyor. Instagram iki katlı hikaye özelliğinin yanı sıra algoritmasında yeni güncellemeler yaparak sahte profilleri ve kötü amaçlı kullanıcıları da engellemek için çalışıyor.


CEVAP VER