Meta Instagram ve WhatsApp Platformlarını Kaybedebilir: Şirket Mahkemelik Oldu

Meta Instagram ve WhatsApp

Meta Instagram ve WhatsApp platformlarını kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya. Özellikle son dönemlerde bu tehlikenin giderek daha fazla arttığı görülüyor. Hadi gelin merak edilen tüm ayrıntılara birlikte bakalım.

Önceki ismi Facebook olan ancak metaverse yatırımları nedeniyle adını Meta olarak değiştiren şirket mahkemelik oldu. Bildiğiniz üzere küresel çapta tekelleşme çalışmaları devam ediyor. Neredeyse tüm markalar kendi alanında tekel haline gelmeye çalışıyor. Özellikle Facebook ve Amazon bu konuda daha fazla çaba harcıyor.

Meta ismi ile bilinen Facebook bu aralar tekelleşme konusunda mahkeme süreçleri ile uğraşıyor. Federal Ticaret Komisyonu, şirketi ikinci defa mahkemeye verdi. Bundan kısa bir süre önce zaten Meta ile ilgili bir dava süreci yaşanmıştı. Ancak yetersiz kanıt nedeniyle dava olumsuz sonuçlandı.

Meta Instagram ve WhatsApp konusunda endişeli

Instagram ve WhatsApp platformlarının Meta bünyesinden çıkarılma tehlikesi ortaya çıktı. Şu anda Federal Ticaret Komisyonu şirketi mahkemeye verdi ve süreç başladı. Hakim, Meta’nın davanın reddedilmesi ile ilgili talebini reddetti ve böylece dava süreci kesin olarak başlamış oldu.

Meta Instagram ve WhatsApp

Meta ile ilgili ortaya atılan iddia ise adım adım tekelleştiği yönünde. Şirketin kademeli olarak tekel haline geldiği ve tüm markaları bu konuda etkilediği ifade ediliyor. 2012 yılında Instagram platformunu ve 2014 yılında WhatsApp uygulamasını satın alması bunun en önemli göstergeleri arasında sayılıyor.

Meta hisse değeri katlanarak artıyor

Meta şu sıralar hisse değerini katlayarak arttırıyor. İlk defa hisse değeri 1 milyon doları geçen şirket böylece yakın takip altına alındı. Yenilenen belgeler ile birlikte incelendikten sonra aslında bu hisse artışlarının büyük oranda tekelleşme ile gerçekleştiği söylendi.

Meta sürece itiraz ediyor. Ayrıca konu ile ilgili büyük bir kafa karışıklığı var. Mesela Meta eğer isterse tüm bu uygulamaları farklı bir şirket olarak devam ettirebilir. Yani mahkemenin çabası boşa çıkabilir. Konu ile ilgili gelişmeler geldikçe aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Instagram Story Çekenlere Güzel Haber, Süre Uzatılıyor!

>> Instagram ‘da Fotoğraf Gizleme Nasıl Yapılır? Silmenize Gerek Yok


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here