Instagram’dan Fotoğraf Düzenleyenler Yandı: Yeni Bir Yasa Kabul Edildi

Instagram'dan fotoğraf düzenleyenler

Instagram’dan fotoğraf düzenleyenler ile ilgili bir yasa çıkarıldı. Bu yasaya bakıldığında birçok kişinin zor durumda kalacağını söyleyebiliriz. İşte sosyal medya platformları ile ilgili alınan bu ilginç karar.

Hayatımızın neredeyse her alanında yaygın bir şekilde kullandığımız sosyal medya platformları yenileniyor. Hem tasarım hem de sistem açısından değişikliğe uğrayan platformlar aynı zamanda kullanıcılarını da etkiliyor. Mesela birçok kişi sosyal medya siteleri tarafından sunulan belini inceltme veya boyunu uzatma gibi düzeltmelerden yararlanabiliyor.

Instagram başta olmak üzere sosyal medya platformlarında filtre ve editleme yapan kişiler eğer bunu belirtmezse para cezası alabilir. Norveç tarafından alınan bu karar dünyada bir ilk. İnfluencerlar ve ünlüler eğer fotoğraf editleme yapıyorsa bunu belirtmek zorundalar.

Instagram’dan fotoğraf düzenleyenler para cezası alacak

Norveç tarafından alınan bu karar ile birlikte dünyada bir ilk yaşandı. Fotoğraf düzenleme ve filtreleme yapanlar eğer tanınmış bir kişiyse mutlaka edit yaptığını açıklayacak. Aksi halde para cezasına çarptırılabilir. Hatta bunun devam ettirilmesi halinde hapis cezası bile alma ihtimali var.

Instagram'dan fotoğraf düzenleyenler

Her ne kadar çok katı gibi görünse bile Norveç vatandaşları durumdan memnun gibi görünüyor. Fotoğraf düzenleme ve filtrelemenin bazı reklam sahtekarlıklarını içerdiği ifade ediliyor. Kimi kremler ve makyaj malzemeleri reklamlarında sahte editler kullanılıyor. Böylece insanların bu ürünleri satın alması teşvik ediliyor.

Fotoğraf düzenleme gençlerde psikolojik rahatsızlığa neden olabiliyor

Bilim insanları ve psikologlar tarafından yapılan çalışmalara göre fotoğraf düzenleme gençlerde olumlu etki yaratmıyor. Ortaya çıkan sonuçlarda kadınların yüzde 72 gibi bir bölümünün vücutlarından memnun olmadığı ortaya çıktı. Bu gerçekten de çok yüksek bir rakam ve insan psikolojisine olumsuz yönde etki edebiliyor.

Norveç tarafından alınan kararın diğer ülkeler için bir geçerliliği olmayacak. Sadece Norveç sınırları içerisinde bu yasa aktif hale geldi. Fakat önümüzdeki zamanlarda başka ülkelerin benzer kararlar aldığını görebiliriz. Peki siz Instagram’dan fotoğraf düzenleme ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Güzellik Hesaplaması Yapan Site Büyük Dikkat Çekiyor: Ne Kadar Güzel Olduğunuzu Hesaplayabilirsiniz

>> Almanya Facebook Kullanan Hükümet Birimlerine Hesaplarınızı Silin Dedi