AMD, Radeon Yazılımına Bilgisayar Paylaşma Özelliğini Ekliyor

Bilgisayar yavaşlama probleminin
Google News Abone Ol

Radeon yazılımına gelecek Adrenalin Edition güncellemesi ile AMD Link’e yeni bir özellik ekliyor. Böylece insanlar birbirleriyle bilgisayar paylaşımı yapma şansına sahip olacak.

Radeon Software Adrenaline Edition ile birlikte AMD temelli bilgisayarlara önemli bir özellik geliyor. Böylece artık bilgisayardan bilgisayara AMD Link ile akış sağlamak mümkün olacak. Bu kendi küçük GeForce Now, Google Stadia benzeri sisteminizi kurmanız demek. Yani siz kullanmazken bilgisayarınızı bir arkadaşınıza kiralayabilirsiniz. Hatta yerel bağlantı ile birlikte oyun oynayabilirsiniz. Bunun yanında, sadece basitçe bir sorununuzu çözmesi için yardım da alabilirsiniz. Bunun için tek ihtiyacınız iyi bir internet ve Radeon ekran kartı.

AMD Link özelliğini hatırlatmak gerekirse bu AMD ekran kartlarıyla çalışan bir akış uygulaması. 2018’de ilk kez AMD bu özelliği duyurdu. Bu özellik sayesinde mobil cihazlarınızdan bilgisayarınızdaki oyunları oynayabiliyordunuz. Yaşam sürecinde bu yazılım ciddi bir gelişim kaydetti. Bugün yayına alınan 21.4.1 güncellemesi ise olayı farklı bir boyuta taşıyor. Özellikle bilgisayar parçalarının oldukça az olduğu bu dönemde oldukça ilgi çekecek bir özellik güncellemede yer alıyor. Bu güncellemeden itibaren artık AMD Link diğer Radeon temelli bilgisayarlara da akış sağlama özelliğine kavuştu.

AMD bu özelliği sadece iki tarafın da Radeon ekran kartı kullanması şartıyla sağlıyor

Google, iOS veya Amazon‘da olduğu gibi bağımsız bir AMD Link PC istemcisi bulunmuyor. Bunun anlamı uzaktan erişecek kişinin de bir AMD Radeon kart kullanması zorunluluğu doğuruyor. Bu durum AMD Link’in bu önemli yeni özelliğinin sadece AMD kullanıcı için sınırlı kalacağını gösteriyor. Bu özellik, tüm PC’nizin görüntüsünü paylaşmanıza yarıyor. Bu sayede, tek oyunculu oyunlarda kontrolleri bir arkadaşınıza devredebiliyorsunuz. Hatta uzaktaki arkadaşınızla birlikte co-op oynama şansınız da olabiliyor.

AMD ayrıca bu özelliğin, birisinin PC’nizde sanki odadaymış gibi sorun gidermesine izin veren kullanışlı bir araç olduğunu söylüyor. Bunun anlamı eğer bu özelliği kullanmayı planlıyorsanız karşı taraftaki kişiye son derece güvenmeniz gerektiği. Çünkü diğer kişi de bilgisayarınızda sizin kadar denetime sahip olacak.

Radeon yazılımının ayarlarında bir seferlik veya sürekli bağlantılar kurma ayarları bulunuyor. Ayrıca aynı evde iki AMD Link destekli bilgisayarınız varsa ikisi arasında da kolayca bağlantı kuruluyor.

Sadece küçük bir kesme sunulsa da AMD kullanıcıları için ekran kartı yazılımının içinde bu tür bir araç yer alması oldukça kullanışlı olur. Bu özelliği sadece kendi iki bilgisayarınız arasında bağlantı için de kullanabilirken belki de çok sevdiğiniz bir arkadaşınıza oynayamadığı oyunlara ulaşması için de kullanabilirsiniz. Üstelik oyun hesaplarınızdaki oyunları da karşılıklı olarak bu sayede kolayca paylaşmanız mümkün.

Diğer haberler:

>> Intel Alder Lake İşlemciler İçin Soğutucu Değişikliği Gerekmeyecek

>> Nvidia Ekran Kartları Hacklenerek Daha Fazla Sayıda Video İşleyebiliyor


CEVAP VER