Intel Güvenlik Açığı Büyük Endişe Yaratıyor: Bilgisayar Korsanları Devrede

Intel güvenlik açığı siber güvenlik

Intel güvenlik açığı siber güvenlik uzmanlarında panik yarattı. Bazı kötü amaçlı yazılımlar özellikle Intel işlemcileri etkiliyor.

Güvenlik uzmanları tarafından keşfedilen Spectre ve Meltdown isimli 2 kötü amaçlı yazılım büyük bir risk yaratıyor. Hem Intel hem de Arm bu güvenlik açığına sahip. İzin verilmeyen kod dizinini çalıştırmak için işlemciye sızan bu zararlı yazılım tüm verilerin ele geçirilmesine neden olabiliyor.

Intel 12. Nesil ve ARM işlemcileri etkileyen güvenlik açığı yeni raporlarda kendisine geniş bir yer buldu. Yayınlanan bu raporlara baktığımızda yeni nesil Intel çipleri ile Arm mimarisini kullanan işlemcilerde bu sorunun görüldüğü söylendi. Spectre tipi tehdit milyonlarca bilgisayarı etkileyebilir.

Intel güvenlik açığı veri kaybına neden olabilir

Araştırmacılar tarafından keşfedilen bu güvenlik açığı tamamen belleğe sızma üzerine kurulu. Çekirdek belleğine sızmak için kavram kanıtı açığı bulmayı başaran bu zararlı yazılım tüm verilerin ele geçirilmesine neden oluyor.

Intel güvenlik açığı

Amsterdam Vrije Üniversitesi bünyesinde yer alan araştırmacılar, işlemcinin çekirdek belleğinden rastgele veri çıkarmayı başaran bu güvenlik açığını paylaştı. Tehlikenin exploit olarak adlandırılan ve açıkları göstermek için kullanılan program sayesinde tespit edildiği ifade edildi.

AMD işlemcilerinde risk bulunamadı

Intel 13. Nesil Raptor Lake ve 14. Nesil Meteor Lake tehlike altında olan işlemciler içerisinde yer alıyor. Cortex A15, A57, A72 ve Neoverse V1, N1 ve N2 çekirdekleri ise Arm tarafında riskli işlemciler olarak görülüyor. İşin daha fazla endişe yaratan boyutu ise akıllı telefonlar ile ilgili.

Apple ve qualcomm çiplerinin bu zararlı yazılımlardan etkilenip etkilenmediği net olarak bilinmiyor. Fakat AMD işlemcilerinde böyle bir soruna rastlanmadı. Hatta bu raporun adeta bir AMD işlemci reklamı gibi olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle son dönemlerde Intel ile rekabetinde öne çıkan AMD bu konuda daha güvenli olduğunu göstermiş oldu. Konuyla ilgili gelişmeler geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Dell Technologies, Intel iş birliğiyle Concept Luna ‘yı tanıttı!

>> Çip Krizinde ABD ve Çin Mücadelesi: Intel Ne Yapacağını Şaşırdı