ABD Dijital Dolar Projesi Geliştiriyor: Yer Yerinden Oynayacak

ABD dijital dolar projesi

ABD dijital dolar projesi ile gündemde. Özellikle son dönemlerde kripto paralara yönelik büyük talep bunu tetikledi.

ABD Başkanı Joe Biden kripto paralar ile ilgili tutumu hakkında net bir bilgi vermiyordu. Bazıları onun bu tür dijital varlıklara yatkın olduğunu söylerken kimileri ise karşı olduğunu belirtti. Sonunda bütün Blockchain camiasını ilgilendiren bir karar aldı. ABD Başkanı dijital dolar ile ilgili araştırma yapılmasını istedi.

Dijital dolar ile ilgili araştırmalar hazine departmanı tarafından yürütülecek. Yeni yürütme emri ile birlikte kripto paraların bireysel ekonomiye ve ülkenin genel ekonomisine nasıl bir etki yaratacağı araştırılacak. Her ne kadar uzak bir olasılık olsa bile hükümetin kendi kripto parasını çıkarması bile ihtimal dahilinde.

ABD dijital dolar projesi başlıyor

Federal rezervler ile işbirliği yapılmasını onaylayan bu strateji şimdilik deneme aşamasında. Merkez Bankası’na bağlı olan bir dijital para ortaya çıkarılmak isteniyor. Fakat bunun için kapsamlı bir araştırma yapılması şart. ABD genellikle kararların hızlı verildiği bir ülke değil. Kurumsal bir yapısı olduğu için hemen karar verilmiyor.

ABD dijital dolar projesi

Her ne kadar kripto paralara olan ilgi burada büyük bir önem taşısa bile aslında işin başka bir boyutu var. ABD hükümeti yasadışı işlemlere karşı önlem almak istiyor. Bu nedenle dijital paraları kontrol etmeye istekli. Fakat bunu dijital bir para piyasaya sürerek yapması mümkün değil.

El Salvador büyük örnek oldu

ABD eğer kendi kripto para birimini çıkarmaya karar verirse bu durumda işler değişecek. El Salvador Bitcoin’i yasal para birimi ilan ettikten sonra herkes ona karşı tavır almıştı. Şimdi ise ABD tarafından yeni bir kripto para biriminin ortaya çıkarılması işleri fena halde değiştirecek.

Hükümet hem yasadışı işlemleri önlemek hem de kripto para alanında söz sahibi olmak için bu alanda çalışmalarını hızlandıracak. Kısa bir süre içerisinde dijital doları piyasada görmemiz mümkün. Gelişmeler geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Kripto Para Borsaları Şu Anki Durum Hakkında Ne Düşünüyor, Yükseliş Gelecek Mi?

>> Binance Kripto Para İle Ödeme Sistemi Başlatıyor: Bifinity Devrimi