Çip Krizinde ABD ve Çin Mücadelesi: Intel Ne Yapacağını Şaşırdı

ABD çip krizi

Çip krizinde ABD ve Çin mücadelesi kendisini gösterdi. Özellikle son dönemlerde bu ikilinin çok fazla birbirine girdiği görülüyor. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen tüm detaylara birlikte bakalım.

ABD teknoloji alanında dünyanın en iyisi olarak biliniyor. Ancak Çin onu geçme konusunda son derece kararlı. Bunu yapmak için yeni teknoloji şirketlerini kullanıyor. Ayrıca ABD ve Avrupa gibi grupların kendisine muhtaç olduğu düşüncesine sahip. Intel bunu doğrulayacak bir girişimde bulundu.

Şirket tarafından yapılan açıklamalara göre Çin’de çip üretimi yapılacak. Böylece küresel çapta yaşanan bu krize küçük bir konuda bile olsa son verilebilecek. Her ne kadar bu oldukça olumlu bir haber gibi görünse bile ABD buna çok kızdı. Intel markasına bu tercihinden dolayı destek vermeyecek gibi görünüyor.

Çip krizinde ABD ve Çin gerilimi

ABD ve Çin arasında devam eden ticaret savaşları şimdilik durulmuş gibi görünse bile yine de soğuk savaş devam ediyor. Intel tarafından alınan Çin’de çip üretimi kararı ABD tarafından hoş karşılanmadı. Çeşitli güvenlik sorunları nedeniyle böyle bir şeye destek verilmeyeceği ifade ediliyor.

Çip krizinde ABD ve Çin

Intel tarafından kurulacak olan çip fabrikasının büyük bir fona ihtiyacı var. Bu fon büyük oranda ABD tarafından karşılanacak. Ancak tercihlerinin Çin olması bu yatırımın biraz daha geri planda kalmasına neden olacak gibi görünüyor. ABD için en büyük güvenlik tehlikesi şu anda Çin. Özellikle 5G teknolojisinde ABD çok sert bir tavır almıştı.

Avrupa ve ABD içerisinde çip merkezleri kurulacak

Intel tarafından yapılan açıklamalara bakılırsa çip krizi 2023 yılına kadar devam edecek. ABD böyle bir krizin devam etmesini istemiyor. Bu nedenle yeni bazı önlemler alınacak. Elbette bu önlemler Çin’de fabrika kurmak değil.

Joe Biden yönetimi Avrupa ve ABD gibi merkezlerde kurulacak çip merkezleri ile bu problemi çözmek istiyor. Peki sizce ABD tarafından Intel ile ilgili takınılan bu tavır doğru mu? Yorumlar bölümünden konuyla ilgili fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Renault Çip Krizi İle Karşı Karşıya: Teker Teker Düşüyorlar

>> Küresel Çip Kıtlığı 2023’ün Başlarına Kadar Devam Edecek