Intel ve TSMC Açıkladı: Çip Kıtlığı 2022 ve Hatta Ötesine Uzayabilir

TSMC gibi Intel CEO’su Pat Gelsinger de 2022 ve ötesi görüşünü bildiriyor
Google News Abone Ol

Üretim kapasitesini artırmak birkaç yılı alacağı için kıtlığın süreceği açıklaması Intel ve TSMC tarafından geldi. Böylece yaşadığımız sıkıntıların daha uzun süre süreceği kesinleşti.

Intel ve TSMC dünyanın en büyük çip üreticilerinden ikisi. Bu yüzden iki tarafın ortak görüşleri çok önemli. Ne var ki bu iki firmanın anlaştığı konu oldukça can sıkacak cinsten. Bu iki dev firma çip kıtlığının 2022 hatta ötesine dek süreceğini söyledi. Bu açıklamalar, olayın ciddiyetini tekrar gözler önüne serdi.

İki dev firmanın en önemli isimleri açıklamaları yapan kişiler oldu. Intel CEO’su Pat Gelsinger sorunun büyük teknoloji şirketleri, otomobil üreticileri ve tabii ki oyuncuları etkileyeceğini bildirdi. TSMC CEO’su C. C. Wei ise yatırımcılara kötü haberi verdi. Firmanın en çok kazandığı yılı geçirdiğini bildiren Wei çip kıtlığının da 2022’de de süreceğini söyledi.

TSMC CEO C. C. Wei

İçinde bulunduğumuz yılda yaşanan karmaşık durum ve arz yetersizliği ile ilgili Wei’ye iletilen soru üzerine şu yanıt geldi:

“Pekala, bu soruyu dikkatlice yanıtlamama izin verin. Çünkü, stok doğrulaması veya fazla rezerve gibi olasılıkları göz ardı edemeyiz. Ne var ki, aslında talebin bu şekilde sürmesini bekliyoruz. Gereksinimleri karşılama, uzun vadeli değer yaratma ve teknolojik çözümler geliştirmek için müşterilerimizle yakından çalışacağız. Sonuç olarak, talebin bu şekilde yüksek devam etmesini bekliyoruz. Sonuçta kıtlık bu yıl boyunca sürecek ve hatta 2022’ye uzaması olası.”

TSMC gibi Intel CEO’su Pat Gelsinger de 2022 ve ötesi görüşünü bildiriyor

Intel’in yeni CEO’su Pat Gelsinger verdiği bir röportajda aynı endişeleri taşıyan açıklamalar yaptı:

“Bu durum karşısında yardım etme yeteneğimiz olduğuna inanıyoruz. Sanırım bu konuyu tamamen çözene kadar birkaç yıl var. Kapasite oluşturmak sadece birkaç yıl alır.” 

Yeni Intel CEO’su Pat Gelsinger, bu göreve gelen sekizinci kişi

Intel’in soruna cevap olarak üretimi artırmayı işaret etmesi son derece anlaşılır. Kapanma boyunca Dünya’da hem talep artarken hem de tedarik sorunları yaşandı. Bu özellikle istenen ekran kartlarının raflarda olmamasının birinci sebebi. Bu yüzden iki firma da büyük yatırımlarla üretimini artıracak. Önceki haberlerimizde bildirdiğimiz gibi TSMC üretimini artırmak için 100 milyar dolar yatırım yapacak. Intel ise yeni fabrikalar için 20 milyar dolar yatırımı gözden çıkardı.

Peki bunun anlamı ne? Bu iki açıklamanın anlamı elimizdeki donanıma gözümüz gibi bakmamız gerektiğidir. Eğer bir ürün almak durumundaysanız stok bulduğunuz anda fiyata bakma şansınız pek fazla yok. Bu durumla ilgili daha olumlu haberleri sizlerle paylaşmak umuduyla.

Diğer haberler:

>> Çin Kripto Para Konusunda Bomba Bir Açıklama Yaptı: Tüm Borsalar Bundan Etkilenecek

>> NASA ve SpaceX Ay Projesine Başlıyor: Yörüngede Heyecanlı Dakikalar Yaşanacak

 


CEVAP VER